Książki dla dzieci: liczby i matematyka

Dobre książki dla dzieci o liczbach czy innych pojęciach matematycznych mogą im pomóc opanować pewną wiedzę, ale co ważniejsze pomogą im zbudować przekonanie, którego brakuje nawet niektórym dorosłym, że matematyka nie jest trudna, a wręcz przeciwnie – praktyczna i zabawna. Uważam, że umiejętne wplatanie w książki dla dzieci pojęć matematycznych, których może nie zrozumieją dosłownie, ale na swój dziecięcy sposób poczują, czy sobie wyobrażą, pozwoli w ich głowach zbudować cieniutkie połączenie neuronalne, które w odpowiednim momencie się umocni. Dlatego lubię wyszukiwać i czytać ze swoimi dzieciakami książki z matematyką w tle, a tu postaram się je zebrać.

Książki dla dzieci o liczbach w formie wierszyków, rymowanek

“Liczydełko” Marcin Brykczyński od wydawnictwa Literatura

"Liczydełko" Brykczyński

“Liczydełko” Brykczyński

Dziewięć rymowanych wierszyków o cyfrach od jeden do dziewięciu autorstwa Marcina Brykczyńskiego pozostawia przestrzeń do wspólnej rozmowy o cyfrach i zabawy w liczenie lub rozwiązywanie zagadek z wierszyka. Ilustracje wykonane przez Iwonę Całą w mojej opini są miła dla oka.

Z resztą oceńcie sami:


“Liczby” Elżbieta i Witold Szwajkowscy od wydawnictwa Wilga

"Liczby" Szwajkowscy

“Liczby” Szwajkowscy

W tej książce dla dzieci o liczbach również mamy rymowane wierszyki dla poszczególnych liczb od jeden do dziesięciu, ale książka wydaje mi się bardziej spójna. Każda rymowanka posiada ilustrację przedstawiającą liczbę  i skojarzone z nią w wierszu zwierzę lub przedmiot oraz zadanie. Jedno z nich zainspirowało nas do zabawy w budowanie liczb z klocków Lego Duplo. Opis naszej zabawy wraz z kartami do pobrania i wydrukowania znajdziecie tutaj.

Zanim przejdziecie do zabawy zajrzyjcie do książki:


“Liczę do 100” Magali Bardos od wydawnictwa Babaryba

 

W książce “Liczę do 100” faktycznie razem z dzieckiem policzymy do 100, ale bez obaw, nie będzie to nudne odliczanie, ale wciągająca historia misiów, którzy spotykają myśliwych, wybierają się do miasta, trochę przytyją, a co jeszcze to sprawdźcie sami.

 

 


“Liczypieski” Ewa Kozyra-Pawlak od wydawnictwa Nasza Księgarnia

Cudowna książka pod każdym względem. Bardzo ładne ilustracje. Świetny rymowany tekst. Książka z fabułą, która uczy nie tylko liczb od 1 do 10, ale także miłości do zwierząt, szacunku do różnorodności. Szczerze zachęcam do odwiedzenia Psopotu :)

Interaktywne książki dla dzieci o liczbach

“Moja pierwsza książka o liczbach” Eric Carle od wydawnictwa Tatarak

Mój stosunek do tej książki o liczbach można określić jako zmienny. Na początku byłam nią zachwycona, później uważałam, że jednak jest trochę na wyrost i nie bardzo interesuje Alę, a teraz nasze relacje się unormowały i książka jest używana zarówno przez Alę (4 lata) jak i Krzysia (2 lata). Powiedziałam “używana”, a nie “czytana” czy “oglądana”, ponieważ książka Erica Carla to tak naprawdę zabawa w dopasowywanie obrazków z owocami do liczb. Trudno to opisać słowami, więc najlepiej sami zobaczcie:


“10 razy 10” Herve Tullet od wydawnictwa Babaryba

Herve Tullet jest autorem wielu fantastycznych interaktywnych książek dla dzieci, np. “Kolory” czy “Turlututu“. “10 razy 10” nie jest aż tak “interaktywne”. Nie trzeba nic nacisnąć, zmieszać, ani zaśpiewać, ale nadal pozytywnie zaskakuje i budzi zainteresowanie dziecka. W książce “10 razy 10” mamy 10 unikalnych rozdziałów, w których każdorazowo liczby od zera do dziesięciu zaprezentowane zostały w jednej tematyce. Mi najbardziej spodobały się rozdziały o palcach, które ostatecznie okazują się nie być palcami,  rozdział “Było sobie życie”, które u nas było punktem wyjścia do opowiedzenia historii o Adamie i Ewie oraz rozdział “Zgadywanki”. Były też rozdziały, które totalnie nie przypadły mi do gustu, jak “Ciało” czy “Bajka”. Na końcu książki mamy ilustracje dla liczb znacznie większych niż  tytułowa dziesiątka.

“10 razy 10” spis treści i zawartość:

Książki dla dzieci o liczbach wraz z pomysłami na zabawy matematyczne

Matematyka ze sznurka i guzika” Kristin Dahl i Mati Lepp od wydawnictwa Zakamarki

"Matematyka ze sznurka i guzika" Kristian Dahl i Mati Lepp

“Matematyka ze sznurka i guzika” Kristian Dahl i Mati Lepp

Wyjątkowa książka pełna pomysłów na zabawy matematyczne dla starszych przedszkolaków i uczniów wczesnoszkolnych.  Zabawy pozornie niezwiązane z matematyką uczą dzieci takich pojęć i umiejętności jak zbiory, kombinatoryka, kształty, mierzenie długości, mierzenie objętości, ważenie, cyfry i liczby parzyste i nieparzyste, większe i mniejsze, dodawanie, ciągi. To tylko brzmi strasznie, ale ostatecznie nie ma w tym nic trudnego. Za to jest dużo zabawy, a to dzieci uwielbiają.

“Matematyka ze sznurka i guzika” – Spis treści i zawartość:


“Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę” Emma Adbage od wydawnictwa Zakamarki

"Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę" Emma Adbage

“Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę” Emma Adbage

Kolejna wyjątkowa książka dla dzieci i rodziców, aby wspólnie odkrywać świat liczb i matematyki. Zaproponowane przez autorkę zabawy matematyczne przewidziane są do zrealizowania na dworze. Podział książki na pory roku bardzo usprawnia znalezienie zabawy, którą faktycznie możemy w danym czasie zrealizować. Na końcu książki mamy dwa rozdziały poświęcone dodawaniu i odejmowaniu oraz mnożeniu i dzieleniu.

“Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę” w środku:


Otrzymuj najnowsze wpisy o książkach, grach i puzzlach oraz pomysły na zabawy dla dzieci jako pierwsza


Pozostałe książki dla dzieci poruszające zagadnienia z matematyki

“Geometria Faraona” Anna Cerasoli od wydawnictwa Adamada

Ostatnimi czasy jest to mój numer jeden w rankingu książek dla dzieci o matematyce. Wciągająca fabuła, dzięki której dzieci poznają lepiej kwadrat, okrąg, a także… Eipt. Autorce udało się nawet wyjaśnić w ciekawy i intuicyjny sposób dość trudne pojęcia takie jak kąt prosty czy przekątna. Opisane zadania geometryczne można z sukcesem zrealizować samemu w domu już z czterolatkiem, co też uczyniłyśmy. Zapraszam więc do sprawdzenia, jak czytanie “Geometrii faraona” przebiegało w naszym domu.

A wcześniej zajrzyjcie do książki:


“Wielkie odkrycie Bubal” Anna Cerasoli od wydawnictwa Adamada

Przyznaje, trochę się obawiałam, że autorka “Geometrii faraona” nie utrzyma poziomu i “Wielkie odkrycie Bubal” nie będzie już tak dobre, ale myliłam się i to bardzo. Książka jest rewelacyjna. Ala nie chciała, żebym robiła przerwy w czytaniu. Fabuła urocza i pouczająca, a element matematyki wprowadzony tak naturalnie, że aż genialnie! Dzięki tej książce zapoznanie dzieci z liczbami rzymskimi będzie jedynie skutkiem ubocznym w rozwiązaniu owczego problemu Babul.

Rozdział o jaskiniowcach z książki “Matematyka ze sznurka i guzika” nieco nawiązuje do tej książki, ale bardziej go uzupełnia niż zastępuje.

Fragmenty książki udostępnione przez wydawcę nie pokazują głównego fragmentu, ja też go nie zdradzam ;)


“Poczytam Ci, mamo. Elementarz matematyczny” Beata Ostrowicka wyd. Nasza Księgarnia

Fantastyczny zbiór krótkich opowiadań poruszających masę zagadnień matematycznych od liczb poczynając poprzez wierzenie, ważenie, zbiory, dodawanie, odejmowanie, figury geometryczne i wiele innych.

Jest to książka, którą zdecydowanie warto mieć w domowej biblioteczce, bo będzie się do niej często wracać. Na początku można ją czytać razem z dzieckiem, aż z czasem dziecko będzie ją czytać samo.

W książce dodatkowo jest kilka zadań do skopiowania i wykonania przez dziecko. Na końcu jest też praktyczny indeks zagadnień matematycznych dzięki czemu będzie łatwiej odnaleźć opowiadanie, które wpasowuje się w omawiany w domu, przedszkolu czy szkole temat.

Książki dla rodziców o nauce matematyki dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

“Dwulatki i trzylatki w przedszkolu i w domu” Edyta Gruszczyk-Kolczyńska i Ewa Zielińska od wydawnictwa Bliżej Przedszkola

Wyjątkowy praktyczny przewodnik dla nauczycieli i rodziców o tym, jak wspierać rozwój młodszych przedszkolaków kompleksowo, nie tylko w zakresie umiejętności matematycznych. Szerzej o tym, jakie tematy zostały omówione w książce pisałam tutaj.

W skrócie można jednak powiedzieć, że książka ta porusza rozwój fundamentalnych umiejętności, których opanowanie ułatwi dalszy proces uczenia się. Jedną z takich fundamentalnych umiejętności, opisanych w książce jest dostrzeganie regularności. Podobnie jak w przypadku matematyki, tak i tu rodzic ma możliwość wpierać swoje dzieci w łatwy, naturalny sposób o czym pisałam tu: Prosty sposób na mądrą bajkę.


“Dziecięca matematyka – dwadzieścia lat później. Książka dla rodziców i nauczycieli starszych przedszkolaków”  Edyta Gruszczyk-Kolczyńska i Ewa Zielińska od wydawnictwa Bliżej Przedszkola

Książka ta czeka u mnie na liście do przeczytania, aczkolwiek pozwoliłam sobie już ją tu dodać, bo jestem przekonana, że będzie równie przydatna, co pozycja wyżej.


“Rodzinna matematyka” Kamila Łyczek od wydawnictwa PWN

Książka “Rodzinna matematyka” została napisana z myślą o rodzicach dzieci w wieku 5-8 lat. Książka zawiera 124 zadania, każde z podpowiedzią dla rodzica oraz informacją o stopniu trudności i orientacyjnym czasie rozwiązania ułatwiającym zaplanowanie zabawy. Zadania dzieci realizują w tandemie z rodzicem. Zadanie zdecydowanie wykraczają poza schemat dodaj, odejmij etc. Uczą samodzielnego myślenia, szukania rozwiązań niestandardowych problemów.

Do dodania później książki o matematyce dla dzieci wczesnoszkolnych:

Ale zadanie! Przygody wśród liczb

Ale zadanie! Przygody wśród liczb Irene Venturi

Ale odkrycie! Historie elektryzujących pomysłów

Ale odkrycie! Historie elektryzujących pomysłów Irene Venturi

Bakterie do kwadratu, czyli matematyka matematyka jest wszędzie Anna Cerasoli

Czy bakterie na brudnej stopie mnożą się szybciej? Jak z cyfr i liter stworzyć szyfr nie do złamania? Czy podnoszenie do potęgi grozi wybuchem bomby atomowej? Jak smakuje statystyczny gulasz? Matematyka jest wszędzie. Nawet tam, gdzie się jej najmniej spodziewasz.

Pan Kartezjusz gra w statki, czyli podróże dookoła matematyki Anna Cerasoli

No Description

Symetria kiełbasy czyli spacer po świecie geometrii Anna Cerasoli

Symetria kiełbasy to fascynująca wyprawa do krainy matematyki – wciąż jeszcze nieodkrytego świata liczb, figur i symboli. Dla miłośników matematyki i tych, którzy nie darzą jej sympatią.Wydawnictwo ADAMADA

← Previous post

Next post →

3 Comments

  1. InaiSewa

    Super książki. Przyznam szczerze, ze większości z nich, Wam zazdroszczę ;-)

    • Nie wszystkie książki mamy. Często korzystamy z pobliskiej, dobrze zaopatrzonej biblioteki.

  2. Mama Ziubla

    Super zestawienie :) Dzieki :)

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.