Dzień Wiedzy o Pingwinach w naszym wydaniu

Obchody Dnia Wiedzy o Pingwinach (święto ani razu nie wspomniane w zabawach z dziećmi) u nas ograniczyły się “tylko” do dwóch aktywności:

Sylabowe RYbki dla pingwina

Po zabawie w sylabowe BAłwanki chciałam z Alą kontynuować zabawę sylabami. Szybko zrodził się pomysł na sylabowe RYby dla pingwina. Po pierwsze mamy zimę, a ta kojarzy się z pingwinami. Po drugie w styczniu mamy Dzień Wiedzy o Pingwinach. Po trzecie temat ryb jest u nas dość popularny za sprawą maskonurów – nasz ulubiony ptak ostatnimi czasy, który też żywi się rybami. Po czwarte, już “znamy” sylabę “BA”, a to przecież połowa słowa RYBA :D

Zaczęłyśmy od przygotowania pingwina z białego i czarnego kartonu oraz jakiegoś kolorowego papieru na dziób i nogi – Ala z naszego kartonu z kolorowymi papierami wybrała brokatową tekturę falistą, która jak się później okazało była w użyciu tak często, jak nigdy do tej pory. Do przygotowania pingwina można wykorzystać szablon:

Nie wycinam szablonu, żeby go odrysować. Do odrysowania szablonu korzystam z kalki kopiowej, co trochę przyśpiesza przygotowania, a tego rodzaju optymalizacje są u nas na wagę złota. Ja wycinałam elementy, a Ala je przyklejała.

Nasz pingwin prezentuje się dostojnie – złota tektura na dziób dla pingwina cesarskiego :D

W kolejnych dniach dla naszego pingwina powstały rybki z szablonu:

Ryby na ogonach mają swoje imiona: RA, RE, RY, RI, RO RU, ale też np. IO nadane przez Alę. Rybki wycinałyśmy z Alą razem. Potem ozdobiłyśmy je błyszczącą tekturą. Efekt bardzo nam się spodobał.

Tak bardzo, że plan karmienia pingwina rybami trochę stracił na ważności. Zamiast więc oddawać je na pożarcie pingwinowi…

Tak przy okazji taka ciekawostka – pingwiny nie mają zbyt dobrego zmysłu smaku. Nie posiadają niektórych receptorów smaku i choć nie do końca wiadomo dlaczego, to podejrzewa się, że wynika to z tego, że ich nie potrzebują, bo i tak połykają rybę w całości bez gryzienia (szczegóły możecie sprawdzić np. tu: http://www.ekologia.pl/ciekawostki/pingwiny-sa-krolami-zlego-smaku,20173.html)

… więc zamiast dawać je pingwinowi, stworzyłyśmy dla nich akwarium z pudełka po teatrzyku cieni, o którym mam nadzieję napiszę więcej wkrótce. (EDIT: Napisałam tu :)

Rozmowa o gatunkach pingwinów, o tym gdzie żyją, co jedzą, jak się rozwijają

W idealnym (nie naszym) świecie siadamy z przygotowanymi książkami, puzzlami i innymi materiałami i sobie rozmawiamy. U nas jednak odbywa się to spontanicznie (chaotycznie?).

REKLAMA:

Pingwin patrzący w dół H: 13,5 cm

No Description

Podczas jednego popołudnia filmowego obejrzeliśmy sobie Happy Feet 2. W bajce pojawiają się różne gatunki pingwinów, więc po filmie wyciągnęłam nasz atlas zwierząt i szukaliśmy w nim gatunków, które pojawiły się w bajce. Znaleźliśmy nawet więcej, ale brakowało pingwina Adeli (pingwin białooki), który był na innej stronie w dużym pomniejszeniu. Wskazaliśmy sobie różnice między poszczególnymi gatunkami pingwinów.

W filmie pojawia się też zorza polarna – zjawisko świetlne charakterystyczne dla biegunów Ziemi. Ala postanowiła ją uwiecznić na kartce używając kawałków brokatowej tektury falistej, która pozostała nam po rybkach. Krzyś także stworzył swoją zorzę.

Na YouTube obejrzeliśmy film o powstaniu zorzy.

Na puzzlach z mapą świata pokazywaliśmy sobie, gdzie żyją pingwiny i maskonury (jak się okazało maskonur także jest bohaterem bajki Happy Feet 2).

Co pingwiny jedzą także było nawet bardzo podkreślone w bajce, ale to już wiedzieliśmy po zabawie z sylabowymi RYbkami dla pingwina.

Dzięki wpisowi trafiliśmy na filmik o tym jakie są etapu rozwoju pingwinów:


Ten wpis bierze udział w projekcie Mały Przyrodnik.

← Previous post

Next post →

4 Comments

  1. Bawiliście się świetnie…my nie zdążyliśmy opracować tematu o pingwinach, ale jeden gościł u nas przy okazji poznawania samogłosek ;-) pozdrawiamy

  2. Powiem Wam że pomysł z tekturą falistą jest genialny! Piękne kolory, błyszczące! ps ile Ala ma latek?

    • Dziękujemy :) Najlepsze pomysły najczęściej przychodzą niespodziewanie i od dzieci. Ala niedawno skończyła 4 lata :)

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.