Gruffalo autorstwa Julii Donaldson z ilustracjami, które przygotował Axel Scheffler to jedna z naszych ulubionych książek. Jest z nami od dawna i nie straciła na atrakcyjności ani trochę. Nawet ja – ta, która nie lubi czytać tych samych książek po kilka razy, wyjątkowo Gruffalo mogę czytać dwa razy z rzędu ;)
W przypadku książek, które trafią w nasze gusta, staramy się nie ograniczać jedynie do lektury. Szukamy różnych pomysłów na zabawy, które nawiązują do książki.
Kolorowanka z Gruffalo
Najczęściej w pierwszej kolejności sięgamy po kolorowanki z postaciami z książki. W przypadku Gruffalo nie było to trudne, ponieważ na oficjalnej stronie książki Gruffalo jest dużo materiałów do pobrania. Skorzystaliśmy więc z jednego z nich:
Układanie bohaterów w kolejności
Właściwie to nie chciałam poprzestać na kolorowaniu. Myślałam, że pokolorujemy postacie, potem je wytniemy i wykorzystamy do układania w kolejności pojawienia się w książce. Kolorowanka została jednak uzupełniona z takim sercem, że zdecydowałyśmy się nie wycinać postaci, a z czasem ułożenie postaci w kolejności stało się zadaniem zbyt łatwym i za mało atrakcyjnym, żeby do niego wracać. Myślę, że aby je zrealizować należałoby mieć wcześniej przygotowane postacie i nie czekać z tą zabawą do entej lektury książki.
Stwórz własnego potwora
Na stronie książki jest też gra, w której można m.in. stworzyć własnego potwora, a następnie go wydrukować, pokolorować i nadać mu imię.
Film o Gruffalo
Na podstawie książki o Gruffalo powstał film animowany. Niestety w Polsce nie jest do kupienia, ale na YouTube są dostępne na oficjalnym kanale fragmenty, które wydaje mi się wystarczą:
Gruffalo marionetka
Na oficjalnej stronie wśród pomysłów na zabawy do książki Gruffalo dostępny jest również szablon do stworzenia ruchomej marionetki Gruffalo wraz z instrukcją wykonania. Pokusiliśmy się i o tę zabawę, choć przyznaję, że tutaj całe wykonanie było na mnie.
Teatrzyk cieni
Na koniec nasz ostatni “projekt”. Zainspirowana tym wpisem stworzyłam nasz teatrzyk cieni z Gruffalo i Małą Myszą w rolach głównych.
Ja wydrukowałam kartkę z wszystkimi bohaterami bez zmieniania proporcji (lepsze jednak byłyby większe postacie) i odrysowałam ich za pomocą kalki kopiowej na czarnym papierze, a następnie wycięłam.
Obudowę wykonałam z pudełka po klockach. Tam, gdzie można popełnić jakiś błąd, to właśnie zrobiłam, ale ostatecznie obudowała spełniła swoją rolę. Teraz jednak próbowałabym ją uprościć. Nie wycinałabym na pewno w dolnej podstawie otworu na kukiełki, bo ich wkładanie i wyjmowanie jest dość trudne dla dorosłego, a tym bardziej dla dziecka. Myślę, że w ogóle można zrezygnować z obudowy na rzecz odpowiednio zaaranżowanego krzesła ze źródłem światła z tyłu.
BTW Wypasione nie jest bynajmniej sponsorem tego wpisu :P Mleko posłużyło mi do przytrzymania konstrukcji podczas klejenia.
Nauka angielskiego z Gruffalo
W naszym domu mamy dwie książki Gruffalo: w języku polskim i angielskim (język oryginału). Do książki angielskiej był dołączony jeszcze audiobook. Myślę, że czytanie i słuchanie po angielsku książki, którą dziecko zna od podszewki, bo czyta ją także w języku polskim, jest jednym ze sposobów na naukę języka angielskiego z dziećmi. O naszych pozostałych sposobach mam nadzieję napisać wkrótce.
Rytm w książce Gruffalo – dlaczego to jest tak ważne?
Na koniec tylko dodam, że książka o Gruffalo poza tym, że ma fantastyczną, przewrotną fabułę, sympatyczne ilustracje, pozostawia duże pole do przeprowadzenia zabaw z związanych z książką, może pomóc w nauce języka angielskiego, to jeszcze wspiera rozwój naszego dziecka poprzez zastosowanie rytmu. O tym dlaczego rytm jest taki ważny możecie przeczytać w moim wpisie: Prosty sposób na mądrą baję.
airelle
Świetny post! Szkoda ze Tosia ma dopiero 7 mcy!:):)
ania
Fakt, to może być dla niej za wcześnie na takie zabawy, ale jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze ;)