Pomysły na zabawy do książki Gruffallo

Gruffalo Book Cover Gruffalo
Julia Donaldson
Eneduerabe
2013
twarda
Axel Scheffler
angielski
Michał Rusinek
2+

Gruffalo autorstwa Julii Donaldson z ilustracjami, które przygotował Axel Scheffler to jedna z naszych ulubionych książek. Jest z nami od dawna i nie straciła na atrakcyjności ani trochę. Nawet ja – ta, która nie lubi czytać tych samych książek po kilka razy, wyjątkowo Gruffalo mogę czytać dwa razy z rzędu ;)

W przypadku książek, które trafią w nasze gusta, staramy się nie ograniczać jedynie do lektury. Szukamy różnych pomysłów na zabawy, które nawiązują do książki.

Kolorowanka z Gruffalo

Najczęściej w pierwszej kolejności sięgamy po kolorowanki z postaciami z książki. W przypadku Gruffalo nie było to trudne, ponieważ na oficjalnej stronie książki Gruffalo jest dużo materiałów do pobrania. Skorzystaliśmy więc z jednego z nich:

Pomysły na zabawy do książki Gruffalo kolorowanka

Gruffalo kolorowanka

Pomysły na zabawy do książki Gruffalo kolorowanka w Ali wydaniu

Gruffalo kolorowanka w wydaniu trzyletniej Ali

Układanie bohaterów w kolejności

Właściwie to nie chciałam poprzestać na kolorowaniu. Myślałam, że pokolorujemy postacie, potem je wytniemy i wykorzystamy do układania w kolejności pojawienia się w książce. Kolorowanka została jednak uzupełniona z takim sercem, że zdecydowałyśmy się nie wycinać postaci, a z czasem ułożenie postaci w kolejności stało się zadaniem zbyt łatwym i za mało atrakcyjnym, żeby do niego wracać. Myślę, że aby je zrealizować należałoby mieć wcześniej przygotowane postacie i nie czekać z tą zabawą do entej lektury książki.

Stwórz własnego potwora

Na stronie książki jest też gra, w której można m.in. stworzyć własnego potwora, a następnie go wydrukować, pokolorować i nadać mu imię.

Pomysły na zabawy do książki Gruffalo stwórz własnego potwora

Gruffalo stwórz własnego potwora – własny potwór Ali

Film o Gruffalo

Na podstawie książki o Gruffalo powstał film animowany. Niestety w Polsce nie jest do kupienia, ale na YouTube są dostępne na oficjalnym kanale fragmenty, które wydaje mi się wystarczą:

Gruffalo marionetka

Na oficjalnej stronie wśród pomysłów na zabawy do książki Gruffalo dostępny jest również szablon do stworzenia ruchomej marionetki Gruffalo wraz z instrukcją wykonania. Pokusiliśmy się i o tę zabawę, choć przyznaję, że tutaj całe wykonanie było na mnie.

Pomysły na zabawy do książki Gruffalo marionetka

Gruffalo marionetka

Teatrzyk cieni

Na koniec nasz ostatni “projekt”. Zainspirowana tym wpisem stworzyłam nasz teatrzyk cieni z Gruffalo i Małą Myszą w rolach głównych.

Ja wydrukowałam kartkę z wszystkimi bohaterami bez zmieniania proporcji (lepsze jednak byłyby większe postacie) i odrysowałam ich za pomocą kalki kopiowej na czarnym papierze, a następnie wycięłam.

Obudowę wykonałam z pudełka po klockach. Tam, gdzie można popełnić jakiś błąd, to właśnie zrobiłam, ale ostatecznie obudowała spełniła swoją rolę. Teraz jednak próbowałabym ją uprościć. Nie wycinałabym na pewno w dolnej podstawie otworu na kukiełki, bo ich wkładanie i wyjmowanie jest dość trudne dla dorosłego, a tym bardziej dla dziecka. Myślę, że w ogóle można zrezygnować z obudowy na rzecz odpowiednio zaaranżowanego krzesła ze źródłem światła z tyłu.

Pomysły na zabawy do książki Gruffalo teatrzyk cieni

Gruffalo teatrzyk cieni

BTW Wypasione nie jest bynajmniej sponsorem tego wpisu :P Mleko posłużyło mi do przytrzymania konstrukcji podczas klejenia.

Nauka angielskiego z Gruffalo

W naszym domu mamy dwie książki Gruffalo: w języku polskim i angielskim (język oryginału). Do książki angielskiej był dołączony jeszcze audiobook. Myślę, że czytanie i słuchanie po angielsku książki, którą dziecko zna od podszewki, bo czyta ją także w języku polskim, jest jednym ze sposobów na naukę języka angielskiego z dziećmi. O naszych pozostałych sposobach mam nadzieję napisać wkrótce.

Pomysły na zabawy do książki Gruffalo nauka angielskiego

Gruffalo nauka angielskiego

Rytm w książce Gruffalo – dlaczego to jest tak ważne?

Na koniec tylko dodam, że książka o Gruffalo poza tym, że ma fantastyczną, przewrotną fabułę, sympatyczne ilustracje, pozostawia duże pole do przeprowadzenia zabaw z związanych z książką, może pomóc w nauce języka angielskiego, to jeszcze wspiera rozwój naszego dziecka poprzez zastosowanie rytmu. O tym dlaczego rytm jest taki ważny możecie przeczytać w moim wpisie: Prosty sposób na mądrą baję.

← Previous post

Next post →

2 Comments

  1. Świetny post! Szkoda ze Tosia ma dopiero 7 mcy!:):)

    • Fakt, to może być dla niej za wcześnie na takie zabawy, ale jak to mówią, co się odwlecze, to nie uciecze ;)

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.