Bajka o drzewie Book Cover Bajka o drzewie
Zielone Bajki
Eliza Piotrowska
Biobooks
twarda
Eliza Piotrowska
3+

„Bajka o drzewie”, którą z właściwym sobie polotem napisała i świetnie zilustrowała Eliza Piotrowska to pierwsza książka z serii “Zielone Bajki”, adresowanej do dzieci w wieku od 3 lat. Przepiękna opowieść o otaczającym świecie i jego przemianach, poezja natury, ujmująca ciepłem i prostotą, z pewnością zachwyci, rozbawi i wiele nauczy najmłodszych czytelników.

– http://sklep.biobooks.pl/

Moja opinia o książce “Bajka o drzewie”

W książkach dla dzieci najbardziej cenię sobie umiejętne wprowadzenie treści przydatych (przyrodniczych, matematycznych etc.) w warstwę estetyczną (tekst literacji i ilustracje). “Bajka o drzewie” zaspakaja zarówno moje (mam nadzieję, że również Ali) potrzeby estetyczne jak i poznawcze, co wbrew pozorom nie zdarza się aż tak często. Dzięki bajce o drzewie młody czytelnik na nowo odkryje urok każdej z pór roku i ich cykliczność, dowie się, jak liczyć wiek drzewa, będzie świadkiem procesu, w którym powstaje drzewo, ale zanim to nastapi trzeba cierpliwie czekać. Tekst do czytania z jednej strony nie jest łatwy, ale z drugiej strony daje się okiełznać, a wówczas pozwala na intonację, która dla słuchacza będzie na pewno ciekawsza. Być może to właśnie dzięki tym atutom „Bajka o drzewie” znalazła się na Złotej Liście Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Na naszej liście dobrych książek dla dzieci też oczywiście znajdzie swoje miejsce :)

“Bajka o drzewie” w środku

Pomysł na zabawę do książki “Bajka o drzewie”

Nie byłabym sobą, gdybym do lektury książki nie zaproponowała Wam jakiejś zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym. Tak więc i tym razem służę pomysłem, który z Alą zrealizowałyśmy już jakiś czas temu i bardzo nam się podobał. A mowa tu o prostej grze dla dzieci z drzewem w roli głównej oczywiście.

Gra dla dzieci drzewo

Gra dla dzieci drzewo

Gra wymaga przygotowania:

  • kartonowego drzewa 3D,
  • wisienek – koralików zawiązanych na sznureczkach (po 2 koraliki na sznureczku),
  • kostki do gry.

Drzewo przygotowałam z szablonu. Do odrysowania szablonu na kartonie użyłam kalki kopiowej. Póżniej odpowiednie nacięcia z góry i z dołu i mamy przestrzenne drzewo, które po zabawie łatwo złożyć i schować.

Drzewo stojące ze sklejki 30×21,5cm

Drzewo z podstawką wykonane ze sklejki o grubości 2 mm. Dzrewo po złożeniu ma 30 cm wysokości i 21,5 cm szerokości.

Koraliki na sznureczkach już miałam, ale samodzielne przygotowanie nie powinno stanowić trudności. Ważne, żeby podwójnych wisienek było dość sporo, a koraliki z kolei żeby nie były zbyt duże, co by nie przeważyły drzewa.

Myśmy grały w ten sposób, że kolejno rzucałyśmy kostką i zdejmowałyśmy odpowiednią ilość wisienek. Wygrywała ta, która zebrała więcej wisienek. Na koniec gry zamiast liczyć, kto ma ile wisienek, można je ułożyć wzdłuż jakiegoś sznurka czy linijki w taki sposób, że po jednej stronie leżą wisienki jednego gracza, a po drugiej – drugiego i każdej wisience jednego gracza przyporządkowana jest jedna wisienka drugiego. Dzieki temu nie musimy liczyć wszystkich wisienek, a tylko te, które nie miały pary – o tyle zwycięzca zdobył więcej wisienek.

Grę można zmodyfikować na własne potrzeby, np. przyporządkowując kolor wisienek graczom. Wówczas wygrywa ten, którego wisienki pierwsze znikną z drzewa. Można też zrezygnować z rzucania kostką, bawiąc się jedynie w ubieranie drzewa na wiosnę i rozbierania na zimę.

Oczywiście nasza propozycja zabawy do książki “Bajka o drzewie” to tylko jedna z wielu możliwości. Zabaw dla przedszkolaków o drzewach jest naprawdę sporo, np. można wykonać drzewo w formacie XXL lub takie w bardziej standardowym rozmiarze, ale przy użyciu niestandardowych materiałów. A może podzielicie się z nami Waszymi pomysłami na zabawy dla dzieci, które dotyczą drzew?