Poniżej zebrałam listę książek dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, które poruszają temat pór roku. Na początku są książki, które opisują wszystkie cztery pory roku, a następnie książki dla dzieci o wiośnie, lecie, jesieni i zimie. Na samym końcu znajdziecie listę linków do materiałów do pobrania pozostających w temacie.

Książki dla dzieci o czterech porach roku

“Rok w lesie” autorstwa Emilii Dziubak od wydawnictwa Nasza Księgarnia

Wspominałam Wam o niej przy okazji wpisu o niedźwiedziach. Podtrzymuje stwierdzenie, że jest to obowiązkowa pozycja w każdej domowej biblioteczce z książkami dla dzieci. Książka zawiera ilustracje dla każdego z 12 miesięcy. Na każdej ilustracji znajdują się Ci sami leśni bohaterowie przedstawieni na początku książki dzięki czemu dobrze poznamy ich całoroczne zwyczaje.


“Rok w przedszkolu” autorstwa Przemysława Liputa od wydawnictwa Nasza Księgarnia

Z tą książką zapoznajemy się od niedawna, ale również przypadła nam do gustu chociaż nie tak bardzo jak “Rok w lesie”. Tutaj podobnie na początku książki poznajemy bohaterów, którymi tym razem są dzieci z wyjątkowego przedszkola. Wyjątkowego, bo myślę, że większość przedszkoli jednak tak nie wygląda, ale w sumie doświadczenie mam tu małe :) Z resztą oceńcie sami:


Z tej serii jest jeszcze “Rok w mieście” aczkolwiek mi ona zupełnie nie przypadła do gustu.


“Pory roku” Alain Gree od wydawnictwa Olesiejuk

Jedna z kilku książek tego autora wydanych w podobnym stylu. Opisane zostały cztery pory roku wraz z ich cechami charakterystycznymi. Boli tylko błędna forma “na dworzu” zamiast “na dworze”, ale może tłumacz był z Mazowsza, co by go odrobinę tłumaczyło ;)

 


Książka obserwacyjna Ali Mitgutsch “Wiosna Lato Jesień Zima” od wydawnictwa Tatarak

Myślę, że ilustracje Ali Mitgutsch mogą nie każdemu przypaść do gustu, aczkolwiek nam się podobają.  Ta książka podobnie jak Rok w Lesie i seria Na Ulicy Czereśniowej to duża (format A4), kartonowa książka obserwacyjna. Na 7 bardzo szczegółowych ilustracjach zaprezentowany jest park o różnych porach roku. W przeciwieństwie do wspomnianych książek ilustracje nie przedstawiają ani tego samego miejsca w parku (jak to jest w Roku w lesie), ani tych samych bohaterów (seria Na Ulicy Czereśniowej) przez co nie za bardzo mamy możliwość opowiadania jakiejś historii. Jednak za sprawą dużej ilości szczegółów książka nie jest nużąca i oferuje wiele tematów do rozmów.

O książce “Piraci” autorstwa Ali Mitgutsch, która utrzymana jest w podobnym klimacie wspominałam tutaj.


Seria książek obserwacyjnych na Ulicy Czereśniowej – poszczególne pozycje opisałam poniżej w odpowiednich sekcjach.


„Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę” Emma Adbage od wydawnictwa Zakamarki

Tę książkę pokazywałam przy okazji naszej listy książek dla dzieci z matematyką w tle. Książka zawiera różne propozycje zabaw matematycznych dla przedszkolaków i dzieci z pierwszych klas podstawówki z tym, że zabawy te podzielone są na cztery pory roku.

 


“Rok z Findusem” tekst autorstwa Eva-Lena Larsson i Kennert Danielsson oraz ilustracje Sven Nordqvist od wydawnictwa Media Rodzina

Książka przedstawia różne aktywności dla dzieci dopasowane do miesięcy. Oczywiście w ich wykonaniu towarzyszy tytułowy kot Findus a niekiedy i jego właściciel Pettson. Książka raczej dla starszych przedszkolaków, a nawet dzieci szkolnych.

 


“Wiosna, lato, jesień, zima…” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej z ilustracjami Beaty Zdęby od wydawnictwa Bajka

Ta książeczka popularnej autorki Małgorzaty Strzałkowskiej to propozycja dla najmłodszych. Kartonowa książeczka zawiera bardzo przyjemny rymowany tekst o czterech porach roku oraz ładne ilustracje, na których dziecko może wyszukiwać przedmioty czy czynności wspomniane w wierszu. Niewielki format wygodny dla dziecięcych rąk, a cena nie uszczupli znacznie rodzinnego budżetu.


Seria książeczek o lisie Fenku i porach roku, które opisałam poniżej w poszczególnych sekcjach.


“Cztery pory roku” autorstwa Marioli Jarockiej od wydawnictwa Debit

Książka przedstawia przygody pluszowego hipopotama. Podzielona została na 4 większe części odpowiadające porom roku oraz mniejsze odpowiadające dniom, dzięki czemu na koniec każdej historii mamy moment pójścia spać, co sprawia, że książeczka dobrze sprawdzi się jako książka na dobranoc. Pierwsza pora roku opisana w książce to zima. Książka dla dzieci w wieku 6-9 lat.


“Spacerkiem przez rok” Małgorzata Strzałkowska z ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej od wydawnictwa Media Rodzina

“Spacerkiem przez rok” to wyjątkowy zbiór wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej autorki wielu pozycji dla dzieci. W książce znajdziemy wiersz o każdej porze roku, o każdym miesiącu z wytłumaczeniem skąd pochodzi jego nazwa i z jego charakterystyką oraz kilka dodatkowych wierszy. Wiersze opatrzone są bardzo ładnymi ilustracjami. Moim zdaniem tę książkę naprawdę warto mieć w swojej domowej biblioteczce.


“52 tygodnie” Anne Crausaz od wydawnictwa Widnokrąg

Wyjątkowa pozycja zwłaszcza dla młodych entuzjastów ptaków. W książce pokazany jest rok poprzez 52 ilustracje z 52 tygodni roku – każda z innym ptakiem i tą samą jabłonią.

 

 


“Jaki to miesiąc?” Marcin Strzembosz od wydawnictwa Muchomor

12 szczegółowych ilustracji przedstawiających 12 miesięcy ze swoimi charakterystycznymi elementami. Podobnie jak w serii książek “Na ulicy Czereśniowej” mamy kilku bohaterów, których możemy wyszukiwać na każdej ilustracji, ale nam akurat w przypadku tej książki najbardziej podobała się zabawa w poszukiwanie tropów, aby znaleźć odpowiedź na pytanie tytułowe.

Wiosna – książki dla dzieci

Książeczka o przygodach Fenka “Wiosna w ogrodzie” autorstwa Magdaleny Sroki z ilustracjami Ewy Zontek od wydawnictwa Sobik

Fantastyczna książeczka dla młodszych i starszych przedszkolaków przedstawiająca wiosenne prace w ogrodzie. Na stronie wydawnictwa książeczka jest dostępna tylko w zestawie z innymi książkami z serii “pory roku”, ale w księgarniach można kupić książkę także osobno, a jej cena jest bardzo atrakcyjna. Dodatkowo na stronie fenek.pl jest sporo darmowych materiałów do pobrania. Przerobiliśmy te związane z wiosną i są warte polecenia.

Materiały do pobrania za darmo ze strony fenek.pl związane z wiosną:

Książeczka ta oraz materiały do pobrania z nią związane były dla mnie bezpośrednią inspiracją do przygotowania kwiatowego memo do wykonania samemu w domu.


Opowiadanie “Wiosna w Bullerbyn” autorstwa Astrid Lindgren od wydawnictwa Zakamarki

Chyba nikomu nie trzeba przedstawiać książki o dzieciach z Bullerbyn. Tutaj jej bohaterowie pojawiają się w odsłonie wiosennej.

 


“Wiosna na ulicy Czereśniowej” autorstwa Rotraut Susanne Berner od wydawnictwa Dwie Siostry

Co tu dużo pisać, uwielbiamy tę serię. Kartonowa książka obserwacyjna w formacie A4 zawiera bardzo ładne ilustracje prezentujące tytułową ulicę Czereśniową.  Na każdej ilustracji znajdują się ci sami bohaterowie, którzy przeżywają różne przygody, a my im w tym towarzyszymy. Idealnie, jeśli możemy poznawać ich przygody na przestrzeni pozostałych pór roku.


“Przewodnik prawdziwych tropicieli. WIOSNA” książka Adama Wajraka od wydawnictwa Agora

Książka zdecydowanie dla starszych przedszkolaków a wręcz dzieci wczesnoszkolnych i starszych. Pełna ciekawych i niepowszechnych informacji o polskiej przyrodzie wiosną. Z fragmentem książki można się zapoznać tutaj.


“Żubr Pompik. Zapach wiosny” Tomasz Samojlik od wydawnictwa Media Rodzina

Zbiór opowiadań o rodzinie żubrów. W tej części Żubr Pompik przywitał wiosnę.


Lato, jesień, zima…

Na nie jeszcze przyjdzie czas ;)

Materiały do pobrania

Puzzle o porach roku

Drewniane puzzle warstwowe Pory Roku GOKI

Drewniana układanka warstwowa przedstawiająca 4 pory roku

Puzzle podłogowe 24 el. Cztery pory roku Crocodile Creek

Puzzle podłogowe dla dzieci 24 elementy przedstawiające pory roku marki Crocodile Creek.


[jetpack_subscription_form title=”Powiadom mnie o nowym wpisie” subscribe_text=”W przygotowaniu mam także listę z propozycjami gier i puzzli dla dzieci, które również dotyczą pór roku. Jeśli chcesz ją otrzymać jak tylko się ukaże, zostaw proszę swojego maila tu:”  subscribe_button=”Zapisz”]

lub dołącz do mnie na Facebooku