Wiosenne kwiaty memo dla dzieci do druku

Wraz z nadejściem wiosny w naszym domu pojawił się temat wiosennych kwiatów.  Najpierw w książce o Fenku “Wiosna w ogrodzie” (pisałam o niej i innych książkach o wiośnie tutaj) natrafiliśmy na przebiśniegi, a w materiałach do książki pojawiły się kolejne wiosenne kwiaty: krokusy, żonkile, kaczeńce, tulipany i hiacynty.  I aż wstyd się było przyznać, że właściwie to nie byłam pewna, jak każdy z nich wygląda. Zaczęły się więc poszukiwania, a ich owocem było nasze kwiatowe memo i trochę materiałów dodatkowych związanych z tematem.

Jakie kwiaty znajdują się w kwiatowym memo?

W naszym kwiatowym memo znajdziecie najpopularniejsze wiosenne kwiaty, przede wszystkim jednak te, które pojawiają się we wspomnianych już materiałach do książki o Fenku oraz zeszycie z naklejkami Wiosna wydawnictwa Zielona Sowa czyli:

 • tulipany
 • stokrotki
 • niezapominajki
 • bratki (fiołki)
 • kaczeńce
 • zawilce
 • konwalie
 • szafirki
 • mlecze
 • krokusy (szafran)
 • żonkile (narcyz żółty)
 • narcyzy
 • petunie
 • pierwiosnek (prymulka)
 • hiacynty
 • przebiśniegi

Wybór tych, a nie innych kwiatów, nie był łatwy i pewnie można by tę listę wiosennych kwiatów nieco ulepszyć, ale niezależnie od tego wspólne robienie kwiatowego memory i zabawa nim przyniosła dużo radości i faktycznie pozwoliła nam nauczyć się nazw omawianych kwiatów.

REKLAMA:

Gra dla dzieci memo KWIATY POLNE z serii ŚWIAT WOKÓŁ NAS

KWIATY POLNE. ŚWIAT WOKÓŁ NAS to edukacyjna zabawa typu memo dla całej rodziny. Baw się i poznaj 20 gatunków polnych kwiatów. Zachwycamy się nimi każdego lata, zbieramy w polne bukiety, ale rzadko potrafimy je nazwać.

Co można zrobić z kwiatowym memory?

1/ Domowa kolekcja wiosennych kwiatów

Poza oczywistą zabawą w odnajdywanie par, można stworzyć domowy ogródek z kilkoma wybranymi kwiatami i dobierać obrazki do kwiatów w doniczkach.

Można także wybrać się na wycieczkę do parku czy ogrodu botanicznego i tam poszukać kwiatów, które znajdują się na kartach.

2/ Poszukiwanie wiosennych kwiatów w naturze

Myśmy odwiedzili i park, i ogród botaniczny. W ogrodzie botanicznym znaleźliśmy właściwie te same wiosenne kwiaty co w parku czy nawet przydomowych ogródkach (poza przebiśniegiem). W ogrodzie botanicznym mieliśmy jednak także okazje zwiedzić szklarnię z roślinnością bardziej egzotyczną, co też Ala uwieczniła na zdjęciu :)

3/ Poszukiwanie wiosennych kwiatów w książkach

Można oczywiście poszukać wiosennych kwiatów nie tylko w naturze, ale także w książkach. Poza tymi o wiośnie myśmy jeszcze sięgnęli do atlasu kwiatów cebulowych wydawnictwa Multico oraz do kilku pozycji o przyrodzie.

4/ Własny atlas kwiatów

Można stworzyć własny atlas kwiatów, którego memory będą częścią. Można do tego wykorzystać cudowne ilustracje kolorowe lub czarno-białe, które znaleźliśmy na stronie biolib.de

#OffTop Po wspólnym poszukiwaniu rycin Ala zapamiętała nawet łacińską nazwę tulipana chociaż nie jest ona zbyt trudna, to gdy Ala następnego dnia pytała o tulipa ja nie bardzo wiedziałam o co chodzi.

REKLAMA:

Praska do suszenia kwiatów Goki

Duża praska do suszenia letnich kwiatów i jesiennych liści niemieckiej marki Goki.

5/ Budowa kwiatu

Stworzyć własnego wiosennego kwiatka, na przykładzie, którego można także nauczyć się budowy kwiatów. Myśmy w zeszłym roku z Alą stworzyły tulipana z patyka po balonie. Byłyśmy z niego bardzo dumne :)

Budowa kwiatu z trzylatkiem na przykładzie tulipana

Memory wiosenne kwiaty do pobrania

Pobierz darmowy pdf “Wiosenne Kwiaty Memory”

  Aby uczynić zadość przepisom RODO, informuję, że pobierając plik wyrażasz jednocześnie zgodę, na dodanie Twojego adresu e-mail do mojej bazy subskrybentów, której jestem administratorem. Jest to dobrowolne, ale niezbędne, aby pobrać plik. Twoje dane nie są nikomu udostępniane i będą wykorzystywane jedynie do przesyłania najnowszych wpisów na blogu. Zawsze masz możliwość wypisania się z listy, aczkolwiek mam nadzieję, że zostaniesz ze mną dłużej :)

  ← Previous post

  Next post →

  1 Comment

  1. Katarzyna

   Brakuje mi prawidłowej nazwy mniszek lekarski (potocznie mlecz), zawilec gajowy… i petunie to typowe kwiaty lata, nie wiosny… i na zdjęciu jest prymula, a nie pierwiosnek…

  Dodaj komentarz:

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.