Jak nauczyć dziecko dbać o zęby?

Póki maluch jest jeszcze mały, to rodzice dbają o jego pierwsze zęby. Maluch jednak szybko rośnie i w zależności od dziecka może wykazywać mniej lub więcej chęci do mycia zębów. Przychodzi także etap “ja sam” i już nie taki maluch, samodzielnie “myje” zęby. Poniżej zebrałam kilka pomysłów jak pomóc dzieciom zrozumieć jak i dlaczego należy dbać o zęby.

Co możemy zrobić, aby nauczyć dziecko dbać o zęby?

Być dobrym przykładem

Pokazać dziecku na swoim przykładzie, jak używać szczoteczki, nitki dentystycznej. Myć zęby wspólnie. Zwrócić uwagę na sposób szczotkowania poszczególnych części zębów. Możecie wprowadzić “podpowiadajkę”, że przy myciu zębów z przodu mówimy “i”, a gdy myjemy zęby z tyłu, mówimy “a”.

Czasami skuteczne w zachęceniu dziecka do mycia zębów jest wzajemne mycie zębów. Dziecko myje mamie lub tacie, a rodzic w tym czasie myje zęby dziecku. Jeśli dziecko woli myć zęby samo, warto postawić mu lusterko na jego wysokości, aby widziało swoje ruchy.

Wspólnie wybrać szczoteczkę dla dziecka

Podczas zakupów warto zaangażować dziecko w wybór szczoteczki dla niego. Z mojego doświadczenia wynika, że maluch zaangażowany w zakup chętnie korzysta ze szczoteczki, na której wybór miał wpływ. Specjalnie piszę, że miał wpływ, a nie wybrał, ponieważ podczas zakupu to oczywiście rodzic musi podjąć ostateczny wybór i nie może pozwolić na zakup szczoteczki, która np. nie jest dopasowana do wieku dziecka. Z kolei dziecko na pewno ucieszy się ze szczoteczki, której nie kupował z rodzicem, ale ta gra, mruga lub ma na sobie ulubionego bohatera. Dla starszych dzieci warto rozważyć zakup szczoteczki elektrycznej – podobno dzieci szczotkują zęby dłużej jeśli korzystają ze szczoteczki elektrycznej.

Przeczytać książeczki dla dzieci o myciu zębów i wizycie u dentysty

“Nawet smok musi myć zęby” Iris Rossbach wyd. Czelej

Zabawna bajka o smoku, dzięki której dzieci uczą się prawidłowego sposobu mycia zębów i dbania o higienę jamy ustnej.


“Kajtuś myje zęby” Sarah Margaret Johanson wyd. Rea

Książeczka o chłopcu, który uczy się samodzielnie myć zęby. Do książki dołączona jest szczoteczka, którą jednak schowałam przed dzieciakami, bo szczoteczka jedna, a dzieci dwoje :P


“Tupcio Chrupcio. Dbam o zęby” Eliza Piotrowska wyd. Wilga

Tupcio Chrupcio jest już dużą myszką, ale…… nie lubi mycia zębów i zdrowego jedzenia, za to uwielbia czekoladę. Co na to powie pan dentysta? Jeszcze nie wiemy, bo to  książka, której jeszcze nie czytaliśmy.


“Dlaczego dorośli mają dziwne zęby” Anna Manna Poznańska wyd. Kaszamanna

Lukrecja, której mama jest dentystką odpowiada na pytanie tytułowe i nie tylko. Bardzo bogata w informacje, a jednocześnie ciekawa dla dziecka i nietypowa graficznie.


​”Mycie zębów jest super” Munro Leaf wyd. Esteri

Książka o dobrych nawykach, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Na naszej liście do przeczytania.

Fragment książki


“Zęboszczotki” Pittau & Gervais wyd. Babaryba

Sam tytuł bardzo mi się podoba. Książka podchodzi do tematu szczotek do zębów bardzo humorystycznie. Niektóre zęboszczotki są zabawne, ale szczotka dla muchy trochę godzi w moje poczucie higieny.


“Zuzia idzie do dentysty” Liane Schneider wyd. Media Rodzina

To książka zdecydowanie warta przeczytania, jak większość książek z serii “Mądra Mysz”. Pewnego dnia Zuzia zauważa na swoich zębach brązową plamkę – to próchnica. Razem z mamą udają się do dentysty.


“Mam przyjaciółkę dentystkę” Ralf Butschkow wyd. Media Rodzina

Kolejna książeczka z serii “Mądra Mysz”, która szczegółowo przedstawia zawód dentysty.


“Basia i dentysta” Zofia Stanecka wyd. Egmont

“Basia i dentysta” to książeczka z bardzo popularnej serii o Basi autorstwa Zofii Staneckiej z ilustracjami Marianny Oklejak. Na naszej liście do przeczytania.

"Basia i dentysta" Zofia Stanecka

“Basia i dentysta” Zofia Stanecka


Warto także poszukać w domowych encyklopediach dla dzieci i książkach o człowieku, gdzie temat zębów zazwyczaj także się pojawia.


Ala zainspirowana książeczkami o myciu zębów także stworzyła ilustrację przedstawiającą jej szczoteczkę, szczoteczkę dla bobasów oraz uzębienie brata.

Pobawić się w dentystę

Do zabawy w dentystę w zasadzie dużo nie trzeba. Może macie w domu zabawkowy zestaw przyrządów lekarskich, który zawiera lusterko dentystyczne. Jeśli nie, możecie zrobić takie samemu. To wystarczy, żeby skontrolować stan zębów u ulubionej maskotki.

Drewniany gabinet dentystyczny Plan Toys

Dbałość Pełne zaangażowanie i indywidualne podejście. Możesz na nie liczyć, gdy do nas dzwonisz lub piszesz. Zaufanie Zaufało nam ponad 10 tysięcy klientów. Średnia ocena klientów sklepu to 4,9 / 5 Jakość Starannie dobieramy asortyment sklepu, aby spełniał dziecięce i rodzicielskie oczekiwania. Rodzina. Edukacja. DIY Trzy ważne słowa, które podsumowują istotę Pepito.

Można także wydrukować zęby na kartce, zalaminować ją i flamastrami domalować bakterie, które zmazujemy zabawkową szczoteczką. Myśmy zamiast szczoteczki użyli zmazywalnego flamastra z gąbeczką. Miałam obawy, czy po takiej zabawie nie będą szczotkowali swoimi prawdziwymi szczotkami nieodpowiednich miejsc, co właściwie już się zdarzało :P Można też namalować dziury i wypełniać je plastelinową plombą.

U nas dużą radość sprawiła zabawa w dentystę przy użyciu odpowiedniego zestawu PlayDoh.

Mycie zębów – praca plastyczna

Fajnym pomysłem na prace plastyczna związana z tematem mycia zębów jest ilustracja przedstawiająca dziecko ze szczoteczka a zamiast zębów przy pomocy kleju na gorąco lub introligatorskiego przyklejamy fasole.

Pójść na wizytę kontrolną do dentysty

Po lekturze książeczek i zabawie w dentystę  warto wybrać się na wspólną wizytę kontrolną u dentysty. Umawiając wizytę należy upewnić się, że dentysta ma doświadczenie w leczeniu dzieci.

Wprowadzić tygodniowy grafik mycia zębów

Przygotowałam taki dla swoich dzieciaków chociaż nie jestem zwolenniczką odznak, to traktujemy go jako zabawę i naukę systematyczności. Odcinamy górną część. Wycinamy “odznaki”, które następnie po każdym szczotkowaniu przyczepiamy w odpowiednie miejsca. Można grafik zalaminować i przykleić do niego rzepy, żeby sużył dłużej. Dzieci odznaki mogą powycinać same, to będą miały przy okazji ćwiczenie wycinania :) Warto wprowadzić go w poniedziałek, żeby zacząć przyklejać odznaki od początku tygodnia.

Pobierz plik: Grafik mycia zębów dla dzieci do druku

← Previous post

Next post →

2 Comments

  1. Synek chętniej myje ząbki, od kiedy zmieniłam mu pastę na taką o truskawkowym smaku baby anthyllis z drogerii betterland. Miętowa mojemu małemu zdecydowanie nie odpowiadała. Szczoteczkę wybrał sobie sam, książeczki również przerobiliśmy i póki co Kacperka nie trzeba długo namawiać, żeby mył ząbki.

    • Trafna uwaga. Smak pasty może zachęcić/zniechęcić Malucha do mycia zębów. U nas początkowo też dzieciaki początkowo preferowały owocowe, ale teraz widzę, że już nie robi im to różnicy.

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.