Książki i pomysły na zabawy dla dzieci związane z morzem

Jeśli w tym roku na wakacje wybieracie się z dziećmi nad polskie morze, to ten wpis jest właśnie dla Was. Przedstawię w nim wybrane książki dla dzieci o morzu w tym konkretnie o morzu Bałtyckim oraz kilka pomysłów na zabawy także związane z morzem. Myśmy nasz wyjazd nad Bałtyk zaliczyli na przełomie lutego i marca z czego drugi tydzień chorowaliśmy, więc wspomaganie książkowo-zabawowe było na wagę złota. W sezonie letnim dużo bardziej można skorzystać z dobrodziejstw plaży, a i o chorobę nieco trudniej, ale mam nadzieję, że nasza lista książek o morzu i pomysły na zabawy nadal się przydadzą :)

“Legendy morskie” właściwie legendy o Morzu Bałtyckim opracowane przez Małgorzatę Korczyńską i Annę Tatarzycką-Ślęk  wyd. Literat

Legendy w formie pdf’a bez ilustracji łatwe do wydrukowania można zakupić za 1zł w serwisie publio.pl. Fragment publikacji dostępny jest tutaj.

Wspólne czytanie legend o Morzu Bałtyckim to dobry punkt wyjścia do rozmowy czym jest legenda. Warto dzieciom wytłumaczyć, że historie przedstawione w legendach nie są prawdziwe. Mogą też stanowić punkt wyjścia do rozmowy na wskazane w legendzie temat np. dlaczego morze jest słone lub o latarniach morskich.

Przedstawione legendy morskie:

 • Dlaczego woda morska jest słona?
 • Jurata, królowa Bałtyku
 • Morze się pali
 • Panny wodne
 • Kto pierwszy rozpalił ogień na Rozewiu?
 • O mądrym rybaku i głupim diable
 • O tym, jak chleb w kamień się zamienił
 • Śledź i flądra
 • Przemienieni w buki
 • Łosoś i węgorz
 • Legenda o Mikołajku
 • Kaszubska tabaka
 • Gdańskie lwy

“Podróżownik. Wybrzeże Polski” Anna i Krzysztof Kobus wyd. Mac

Jeśli wybieracie się nad morze z dziećmi, to ta “książka” to pozycja obowiązkowa do zabrania ze sobą. Znajdziecie w niej masę ciekawostek o regionie, ale także gry, naklejki czy inspiracje do stworzenia czegoś na kształt pamiętnika z podróży.

“Podróżownik” to książka, którą czytamy, a także uzupełniamy, wyklejamy, po prostu używamy, a za jakiś czas możemy do niej wrócić i wspólnie powspominać lub uzupełnić o informacje z kolejnego wyjazdu nad morze.

W serii dostępne są książki o innych regionach Polski.


“Podróżnik. Zeszyt wspomnień.” ilustracje Dorota Wojciechowska wyd. Zuzu Toys

Książka, podróżnik, dziennik z podróży, zeszyt wspomnień. Książka ta jest nieco podobna do “Podróżownika” wydawnictwa Mac, ponieważ także pozwala zapisać wspomnienia z podróży, ale nie tylko nad morze. Jest to pozycja nowa na rynku i w czasie naszego wyjazdu jeszcze nie była dostępna, toteż nie miałam jej jeszcze w rękach, ale prezentuje się dość ładnie.


Dziennik z podróży DIY

Podobny dziennik z podróży jednej konkretnej lub kilku można wykonać samemu. Myśmy przygotowały taki dla kolegi Ali, który także wybierał się nad morze. Ala sama przygotowała okładkę. Było miejsce na wpis z każdego dnia wyjazdu. Taki wpis to może być zdanie wpisane przez rodzica, narysowany obrazek, wklejona pamiątka i co tylko podpowie wyobraźnia. Na tylnej okładce dziennika z podróży przygotowałyśmy kieszonki na muszelki czy piasek lub inne nadmorskie i morskie skarby.

Dziennik podróży Florka

Dziennik podróży Florka


Wspomniałam wcześniej o legendach morskich, a wśród nich jest legenda o wiatraczku i o tym dlaczego morze jest słone. Żeby znaleźć prawdziwą odpowiedź na to i inne pytania odnośnie mórz, a także zwierząt w nich żyjących można sięgnąć do książeczek z ciekawostkami o morzu wydawnictwa Olesiejuk i Media Rodzina.


“Morze” tekst Ricardo Henriques ilustracje André Letria wyd. Tako

Książka “Morze” wydawnictwa Tako jest to leksykon, w którym znajdziemy spory zbiór definicji ciekawych pojęć związanych z morzem. Książkę stworzyli portugalscy autorzy, co czuć, ponieważ niektóre terminy będą ściśle związane właśnie z Portugalią, co jednak bardzo nie przeszkadza, ponieważ większość pojęć jest jednak uniwersalna.

Książki tej nie da się przeczytać na dobranoc. Należy ją raczej traktować jak słownik, do którego wraca się w poszukiwaniu konkretnych zagadnień. Z tego względu może służyć za równo przedszkolakom, dzieciom wczesnoszkolnym, a i nawet starszym.

W książce znajdziemy też dużo pomysłów na zabawy i zabawki DIY związane z morzem.


Meduza DIY

Jedna z nich zainspirowała nas do stworzenia meduzy, ale nie byle jakiej, bo żeglarza portugalskiego – bardzo parzącego, przemieszczającego się dzięki żaglowi wystawionemu ponad powierzchnię wody.

Meduza DIY

Meduza DIY

Żeby zrobić meduzę samemu będziecie potrzebowali jedynie opakowania po jogurcie (na korpus) i reklamówki (na parzydełka).


“Co kryje morze?” Aina Bestard wyd. Tatarak

Wyjątkowa, interaktywna książka o morzu dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Dzięki specjalnym kolorowym foliom kolejne strony książki odkrywają przed dziećmi swoje sekrety, których nie było widać na pierwszy rzut oka.


Latarnia morska – praca plastyczna

Do wykonania pracy plastycznej z latarnią morską potrzebne będą:

 • niebieska kartka jako tło
 • białe i czerwony prostokąty różnej wielkości
 • dwa złote lub srebrne trójkąty
Latarnia morska z kształtów

Latarnia morska z kształtów

Starszym przedszkolakom myślę, że wystarczy podsunąć przygotowane kształty i klej, a reszta zadzieje się sama. Młodszym będzie trzeba trochę pomóc. Prosta praca plastyczna związana z tematem morza przy której dzieci uczą się kształtów, kolorów i szeregowania według wielkości.


Puzzle DIY

Nic odkrywczego, jednak na wyjeździe, kiedy nie mamy ze sobą wielu zabawek, a chcemy czymś na chwilę zająć Malucha, może okazać się zbawienne. Wystarczy kartka pocztowa (najlepsza będzie taka z jednym obrazkiem), którą tniemy na części (ilość elementów dopasowana do wieku dziecka) i puzzle gotowe.

Puzzle DIY

Puzzle DIY


Czym różni się delfin od morświna?

Filmik przedstawiający różnice pomiędzy dość podobnymi ssakami morskimi – delfinem i morświnem, przy czym tylko jednego z nich morza spotkać w wodach Morza Bałtyckiego.


Podsumowanie

Zaproponowane książki i zabawy dla dzieci zdecydowanie nie wyczerpują tematu morza. Można jeszcze razem z dzieckiem posłuchać starych polskich piosenek o morzu jak np. “Już nie ma dzikich plaż” Ireny Santor czy też “Morza szum, ptaków śpiew” Czerwonych Gitar, ewentualnie coś bardziej dziecięcego i piosenka “Na plaży” Majki Jeżowskiej. Można razem obejrzeć bajkę “Sekrety morza”, gdzie morze jest motywem przewodnim, ale uwaga – bajka choć piękna, to jednak bardzo smutna. Można także zajrzeć do internetowego sklepu helskiego fokarium w poszukiwaniu kolorowanek tematycznych. Warto też zajrzeć na stronę projektu Balticarium.  Jest to projekt dla dzieci i dorosłych popularyzujący świat Bałtyku. Został on nagrodzony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Stypendium „Młoda Polska” 2016, przyznawane przez Narodowe Centrum Kultury.

← Previous post

Next post →

1 Comment

 1. Świetne zestawieniena pewno skorzystamy⚓️ahoj przygodo!

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.