Jeśli chcemy nauczyć nasze dziecko szycia, to dobrym ćwiczeniem na początek jest zabawa w tkanie przy pomocy papieru, ponieważ wykorzystywany jest podobny sposób przeplatania.

Do zabawy w tkanie przy pomocy papieru potrzebne będą:

  • Kwadratowy kawałek grubszego papieru o wymiarach 10×10 cm
  • Kolorowe paseczki cieńszego papieru o szerokości nieco mniejszej niż 2 cm (np. 1,9 lub 1,8 cm) i długości ponad 15 cm
  • nożyk introligatorski i nożyczki
  • pojemnik na ścinki
  • linijka
  • ołówek
  • gumka

Na kwadratowym kawałku grubszego papieru rysujemy co 2 cm linie o długości 8 cm zaczynając 1 cm od krawędzi. Uzyskujemy 5 linii, które nacinamy nożykiem introligatorskim.  Linie pomocnicze wycieramy gumką. Tak przygotowana baza i kolorowe paseczki papieru wystarczą do zabawy.

Paseczki do przewlekania warto, żeby były różnokolorowe w kontrastowych barwach.

Paseczki warto przeplatać od prawej do lewej. Przeplatamy paseczki oczywiście na przemian – raz zaczynając od góry, a raz od dołu.

Można przygotować kilka zestawów, żeby doskonalić umiejętność przeplatania, tym bardziej, że początki nie są łatwe. Stąd ta nieco mniejsza niż 2 cm szerokość pasków. To nieco ułatwi przeplatanie. Po przewleczeniu kolejnych pasków należy je także w jednym kierunku podciągnąć.

 

Po przewleczeniu wszystkich paseczków dziecko odcina części paseczków wystające poza bazę.

Myślę, że taka zabawa dla starszych przedszkolaków będzie świetną okazją do ćwiczenia motoryki małej oraz rozwijania koordynacji ręka-oko i ręka-ręka.

U nas przygotowaliśmy 5 takich przeplatanek, które następnie zalaminowaliśmy. W ten sposób uzyskaliśmy śliczne podkładki pod kubek, które cieszą przede wszystkim dlatego, że są wykonane samodzielnie. Część posłużyła jako prezent, a część została w domu do kompletu do podkładek pod talerz i sztućce również wykonanych wspólnie.