Uważność i spokój żabki Book Cover Uważność i spokój żabki
Eline Snel
CoJaNaTo
2015
A5, miękka
160
niemiecki
Matylda Falkiewicz

Książka “Uważność i spokój żabki” może sprawić, że wyjdziesz z siebie i staniesz obok. W pozytywnym sensie, bo spojrzysz na siebie z dystansu. Ze spokojem i uwagą. Na swoje myśli, uczucia i odczucia fizyczne.

“Uważność i spokój żabki” to książka dla rodziców, którzy chcą wnieść w życie swoich dzieci i swoje trochę więcej spokoju. To książka dla tych, którzy chcą się nauczyć bycia tu i teraz. I dla tych, którzy chcą nauczyć siebie i swoje dzieci jak zapanować nad myślami i silnymi emocjami.

Co mi się spodobało w książce “Uważność i spokój żabki” najbardziej?

  • Obrazowy język, którym autorka w przystępny sposób wyjaśnia co zrobić, żeby zapanować nad gonitwą nieprzyjemnych myśli i silnymi emocjami. Język ten będzie zrozumiały dla dorosłego, ale i dla dziecka.
  • Oddzielenie tego, co czujemy, od tego kim jesteśmy. Uczucia smutku, złości, strachu są okej, ale gdy w złości kogoś ranimy, to już nie jest okej. Nie możemy zmienić tego, co czujemy, tak jak nie mamy wpływu na pogodę. Mamy jednak wpływ na to co robimy. Zanim zaczniemy więc działać, możemy skupić uwagę na tym, co czujemy. Czasami już samo skupienie uwagi bez oceniania i wartościowania pomoże się uspokoić.
  • Proste sposoby, które pomagają dzieciom zrozumieć, co czują a nawet poradzić sobie z dręczącymi ich troskami, strachami. Przez regularne ćwiczenia dzieci mają możliwość lepiej poznać reakcje swojego ciała, np. na złość czy zmęczenie. Proponowane zajęcia uczą też dzieci życzliwości wobec innych i siebie samego.
    Ta życzliwość i ćwiczenie w obdarowywaniu się komplementami przywodzi mi namyśl “Pozytywną dyscyplinę” Jane Nelsen, w której również wzajemne mówienie sobie miłych rzeczy autorka opisywała jako proste a niedoceniane zachowanie, które wpływa bardzo pozytywnie na relacje w rodzinie.
  • Płyta dołączona do książki z nagranymi ćwiczeniami, które w bardzo umiejętny sposób prezentuje Agnieszka Marszałek. Ćwiczenia są dobrane do wieku dzieci.

Ćwiczenia “uważności” zaprezentowane na płycie

Ćwiczenia są przewidziane dla dzieci od 5 lat, najwięcej jest takich od 7 lat, ale są też 2 dla dzieci w każdym wieku. To są jakieś ramy, bo moja córa nie ma jeszcze 5 lat, ale ćwiczenia (te od 5 lat) z płyty ją zainteresowały (słuchane na słuchawkach). Myślę, że te 2 ćwiczenia dla każdego wieku mogłyby zainteresować już  i3-latka, ale wiadomo, zależy to od dziecka.

W książce nie ma bezpośrednio opisu wszystkich ćwiczeń. Nagrania są samowyjaśniające. Książka jest rozszerzeniem tematu i właściwie według mnie mogłaby istnieć nawet bez płyty, bo pokazuje pewne podejście, które jeśli przekona rodzica, to będzie on mógł je przekazać dalej dziecku.

Jeszcze w kontekście samych ćwiczeń, to są to przede wszystkim ćwiczenia oddechu, relaksacyjne i polegające na wizualizacji.

Jak wytłumaczyć dziecku, co to są uczucia? na podstawie książki “Uważność i spokój żabki”

Uczucia to reakcja na coś, co właśnie robisz, myślisz albo obserwujesz. Cztery podstawowe uczucia to: złość, smutek, strach i radość. Wszystkie uczucia i emocje czujesz zawsze w swoim ciele. Właśnie dlatego nazywamy je uczuciami.
– “Uważność i spokój żabki” Eline Snel s. 83

To początek rozdziału o radzeniu sobie z trudnymi uczuciami, a jednocześnie bardzo przystępna definicja. Do tego przygotowałam ilustracje, które reprezentują cztery podstawowe uczucia i nawiązują do tytułowej żabki.

Podobnie jak kolory, podstawowe emocje tworzą całą paletę innych uczuć. Przy okazji rozmowy o uczuciach można także skorzystać z pomysłu z książki na namalowanie naszej wewnętrznej pogody, żeby zobrazować to, jak się czujemy. Obrazek może powstać rano, a wieczorem można do niego wrócić, żeby zobaczyć, czy przypadkiem pogoda się nie zmieniła.


Gdzie kupić?

Książkę można zakupić na stronie wydawcy CoJaNaTo lub sprawdzić aktualnie najniższą cenę na Ceneo.