Zainspirowana książką “Od nauczania do uczenia się. Nasz plan daltoński” Anny i Roberta Sowińskich stworzyłam na bazie zegarów RUSCH z IKEA (tak, to te po 8 zł :) materiał do nauki zegara dla przedszkolaków i dzieci wczesnoszkolnych. We wpisie znajdziesz instrukcję jak takie zegary wykonać samej a także gotowe cyferblaty do pobrania oraz planszę dla dzieci przedstawiającą relacje między godzinami a porami dnia.
Zegar tylko z godzinami
Pierwszy zegar przedstawia jedynie godziny w związku z czym nie posiada wskazówki minutowej.
Jego tarcza zawiera godziny w systemie 24 godzinnym.
Żeby łatwiej wytłumaczyć dziecku, która jest teraz godzina (np. 6 czy 18), dodałam obok godzin piktogramy, które reprezentują porę dnia. Są one spójne z piktogramami na osobnej planszy, którą także można wydrukować i wykorzystać do omawiania z dzieckiem godzin. Piktogramy uzupełniłam na tarczy zegara ręcznie, więc możesz zdecydować, czy je dorysowywać czy nie. Jeśli rysowanie to nie jest Twoja najlepsza strona (tak jak moja) to mogę Cię zapewnić, że dorysowanie słoneczek i księżyców nie było bardzo trudne, a po naszych pierwszych rozmowach o zegarze, widzę, że się przydają :)
Krok 1
Na końcu wpisu znajdziesz plik do pobrania. Tarczę zegara godzinowego wystarczy wydrukować i wyciąć. Po wydrukowaniu sprawdź, czy tarcza ma około 18,25 cm. Jeśli nie, to możliwe, że musisz zmienić ustawienia drukarki, aby ta nie dopasowywała pliku np. przez dodawanie marginesu tylko drukowała plik taki jak jest.
Krok 1a – wyznacz środek tarczy nie na oko ;)
Drewniany zegar do nauki godzin Goki
Duży drewniany zegar do nauki godzin marki Goki.
Krok 2
Następnie należy otworzyć zegar RUSCH z IKEA, zdjąć wskazówki i na oryginalnej tarczy przykleić nową. Ja użyłam do tego taśmy klejącej dwustronnej.
Krok 3
Wskazówkę zegarową trzeba cążkami przyciąć tak, aby nie zasłaniała godzin na tarczy. Następnie wkładamy ją i wskazówkę sekundową, i zamykamy zegar.
Gotowe :)
Zegar tylko z minutami
Nasz zegar z minutami został zainspirowany zegarem daltońskim. Różni się od niego nieco tarczą jak i zastosowaniem.
Nasza tarcza poza obszarami 5, 10, 15 i 30 minut ma też zaznaczone minuty odpowiadające wielokrotności pięciu i odpowiedniej godziny na zwykłym zegarze. (Trudnej to opisać słowami, niż zrobić :P) Dla starszych dzieci można by było nawet dodać opis typu 2×5 przy 10 minutach, aby utrwalać tabliczkę mnożenia. U nas na to jeszcze za wcześnie, ale może z czasem dodam taki opis.
Obszary mamy w nieco innych kolorach, ponieważ chciałam żeby największa “pula” czasu miała kolor, który kojarzy się ze swobodą i żeby wraz ze zmniejszaniem się tej “puli” kolor stawał się “bardziej alarmujący”.
Zegar magnetyczny z tablicą do zawieszenia
Zegar magnetyczny z tablicą to wyjątkowa pomoc dla dzieci do nauki odczytywania godziny.
Układ (kolejność) obszarów czasowych mamy taki sam jak w zegarze daltońskim, ale teraz myślę, że bym go odwróciła i jako pierwszy dała 30 minut, potem 15, 10 i 5 minut. W ten sposób łatwiej by było określać godziny typu “za 15 dziesiąta”. Dodatkowo, gdy zbliżalibyśmy się do pełnej godziny, widać by było że czas się “kurczy”, a jednym z celów zegarów w naszym domu było usprawnienie zbierania się do wyjścia. Minus tego taki, że należy planować wyjścia tak, żeby wychodzić o pełnych godzinach :P
Jeśli chodzi o sposób przygotowania zegara minutowego to od zegara godzinowego różni się tylko potrzebą dodania kolorowych obszarów dla 5, 10, 15 i 30 minut. Na pliku z tarczą zegara nie ma tych obszarów chociażby ze względu na inną kolorystykę niż w wyjściowym zegarze daltońskim, więc możesz sobie kolory czy kolejność dostosować. Obszary wycinałam z kół o średnicy 6 cm. Do narysowania kół przyda się cyrkiel. Przy 30 i 15 minutach jest najłatwiej. Przy 10 i 5 minutach musiałam użyć kątomierza, żeby zaznaczyć sobie odpowiednio 60 i 30 stopni.
Cele zegarów
- nauka odczytywania, która jest godzina
- zobrazowanie upływu czasu co przekłada
Te główne cele przekładają się na wiele mniejszych korzyści jak np. usprawnienie wyjść z domu, o których wspomniałam wcześniej czy też lepsze gospodarowanie czasem – “Jeszcze 5 minut zabawy i zaczynamy sprzątać”.
Pliki do pobrania
Jeśli chcesz pobrać powyższe pliki w formacie .pdf do druku proszę podaj swojego maila:
Zosia
Bardzo dziękuję:-) właśnie tego szukałam