Nasze ostatnie odkrycie.  Gra dla dzieci “Nazwij i wrzuć!” z pudełkiem w kształcie pralki oraz 30 żetonami przedstawiającymi różnego rodzaju ubrania od tych standardowych jak spodnie, bluzka, sukienka po bardziej okazjonalne jak muszka czy krawat . Niewielka zawartość i wiele zastosowań znacznie wykraczających poza te opisane w instrukcji dołączonej do gry.

"Nazwij i wrzuć" Tulula - pudełko z zewnątrz

“Nazwij i wrzuć” Tulula – pudełko z zewnątrz

"Nazwij i wrzuć" Tulula - żetony

“Nazwij i wrzuć” Tulula – żetony

Dużym atutem gry jest wyjątkowo solidne i ładnie wykonane pudełko w kształcie pralki. Takie opakowanie od razu zachęca dzieci do zabawy w pranie, co może być dobrym przygotowaniem dla dzieci do wykonywania obowiązków domowych. U nas zabawa z grą “Nazwij i wrzuć” rozpoczęła się właśnie od ustawienia “pralki” w domu dla lalek. Potem wrzucaliśmy odpowiednio posortowane prania do pralki.  Aby na koniec rozwiesić pranie ćwicząc przy okazji motorykę małą.

"Nazwij i wrzuć" Tulula - pralka w użyciu

“Nazwij i wrzuć” Tulula – pralka w użyciu

"Nazwij i wrzuć" Tulula - suszenie ubrań

“Nazwij i wrzuć” Tulula – suszenie ubrań

Zabawa w sortowanie

Po kilku dniach wróciliśmy do gry, tym razem bawiąc się w sortowanie ubrań według kolorów i wzorów ćwicząc przy okazji słownictwo nie tylko w języku polskim, ale także utrwalając nazwy kolorów w języku angielskim.

"Nazwij i wrzuć" Tulula - sortowanie wg wzoru

“Nazwij i wrzuć” Tulula – sortowanie wg wzoru

"Nazwij i wrzuć" Tulula - sortowanie wg koloru

“Nazwij i wrzuć” Tulula – sortowanie wg koloru

Zabawa w znajdź różnicę

Po ułożeniu ubrań na właściwych kolorach, można poprosić Malucha, żeby zamknął oczy, a my przekładamy kilka ubrań na niewłaściwe kolory. Gdy dziecko otworzy oczy, szuka, które ubrania zmieniły swoje miejsce i je porządkuje. Potem zmiana i rodzic zamyka oczy, a Maluch przekłada ubrania na niewłaściwe kolory.

Rekomendowany wiek dzieci

Gra przewidziana jest dla dzieci w wieku 3 – 6 lat i myślę, że jest to trafiony przedział. U nas testował zarówno 3-latek, jak i 5-latka, dobrze się przy tym bawiąc.

Jak jeszcze wykorzystać grę “Nazwij i wrzuć” od Tulula

Z pewnością będziemy jeszcze wracać do gry np. ćwicząc dobieranie ubrań odpowiednich do pogody czy pracując nad tym, aby poranne ubieranie szło sprawniej – kto założył daną część garderoby może wrzucić żeton z pasującą ilustracją do pralki.

Chociaż gra jest przewidziana dla jednego dziecka, planuję także dodać element rywalizacji.  Żetony ułożymy poza pudełkiem piktogramem do dołu. Będziemy rzucać kostką z kolorami i naszym zadaniem będzie odkryć część garderoby w wylosowanym kolorze. Kto uzbiera więcej ubrań, nie zmarznie ;) W ten sposób poćwiczymy umiejętność czekania na swoją kolej, zapamiętywanie, kategoryzowanie i w niektórych przypadkach umiejętne przegrywanie lub wygrywanie.

Inne wersje gry

Poza zestawem z ubraniami dostępne są także zestawy ze zwierzętami leśnymi i gospodarskimi oraz egzotycznymi, a także zestaw z warzywami i owocami. Do każdej gry istnieje możliwość dokupienia dodatkowych żetonów.

"Nazwij i wrzuć" Tulula - zestawy

“Nazwij i wrzuć” Tulula – zestawy

Gry z serii “Nazwij i wrzuć” oraz rozszerzenia do kupienia tutaj.