11 listopada świętujemy w Polsce odzyskanie niepodległości, zrodził się więc pomysł, aby stworzyć nasz pierwszy lapbook, którego tematem przewodnim będzie Polska i jej elementy charakterystyczne.
Flaga Polski
Nasze poczynania z tematem rozpoczęłyśmy od przygotowania polskiej flagi. Białą kartkę z bloku rysunkowego złożyłyśmy na pół wzdłuż dłuższego boku. Powstała nam linia, która podzieliła flagę na pół. Dolną część flagi wykleiłyśmy czerwonymi skrawkami papieru. Do flagi przymocowałyśmy patyczek od balonika i flaga była gotowa. 11 listopada Ala dumnie wywiesiła swoją flagę na lodówce :)
Godło Polski
Wspólnie przygotowałyśmy także godło Polski. To wykonałyśmy na dwa sposoby. Pierwszy sposób polegał na pomalowaniu godła farbami, ale nie w całości – tylko czerwonego tła i złotej (żółtej) korony. Gdy farba wyschła, korpus orła wykleiłyśmy białymi piórkami. Drugi sposób wykonania godła polegał na jego samodzielnym pomalowaniu kredkami według wzoru kolorystycznego podanego pod herbem. Podczas tej zabawy poza utrwalaniem wyglądu polskiego godła ćwiczyłyśmy figury geometryczne. Zanim przystąpiłyśmy do prac plastycznych zapoznałyśmy się z legendą o Czechu, Lechu i Rusie, która wytłumaczyła nam dlaczego godłem Polski jest orzeł na białym tle. Godło Polski wykonane pierwszym sposobem i treść legendy stanowią elementy naszego lapbooka.
Jak widać na zdjęciu, powstało też drugie godło w kolorystyce odbiegającej od oficjalnej :)
Mapa Polski
Ostatnio nieodłącznym elementem naszego dnia są puzzle, więc nie mogło zabraknąć układania mapy Polski. Mamy puzzle przedstawiające Polskę od Zizu Toys, z których generalnie jestem zadowolona chociaż jeden z puzzli już od nowości miał nadłamany dzyndzel, więc to była tylko kwestia czasu, żeby w końcu został urwany zupełnie. Na mapie Polski układałyśmy małe flagi Polski i naszych sąsiadów. Oczywiście w zabawie towarzyszyła nam Panna Kreseczka, o której więcej dowiecie tutaj. Do zabawy można wykorzystać mapę Polski z puzzli lub wydrukowaną. Na tej wydrukowanej i zalaminowanej można flamastrami zaznaczać ważne miejsca czy rzeki.
Na mapie można także układać obrazki z charakterystycznymi miejscami Polski. My akurat układałyśmy je nie na mapie, a w kolejności wystąpienia w piosence.
Stroje ludowe
Kontynuując polską tematykę razem z Alą bawiłyśmy się także w przebieranki używając do tego strojów ludowych ze strony printoteka.pl. Niestety w porównaniu z tym, jak dużo było przy nich wycinania, zabawa jednak nie wzbudziła w Ali proporcjonalnego zainteresowania, ale matka się zniechęca i pewnie do zabawy jeszcze wrócimy.
Nie mogło zabraknąć oglądania filmu o symbolach narodowych. Czasami nie jestem pewna czy coś z tego naszego oglądania czy nawet czytania pozostaje w Ali pamięci. A że post ten powstaje ze znacznym opóźnieniem w stosunku do tego, kiedy film oglądałyśmy, mogłam się przekonać, że jednak zostaje, bo akurat dziś przy okazji ponownego układania puzzli z mapą Polski, ale zwróciła uwagę na orła i w rozmowie, która się na jego temat wywiązała, wspomniała o tym, że był on omawiany w filmie o Polsce, który wspólnie oglądałyśmy.
Polskie potrawy
Przygotowałam także polskie potrawy do układania ciągów, ale ostatecznie zabawa skończyła się na rozpoznaniu potraw. Być może przy okazji ponownej zabawy z naszym lapbookiem o Polsce wykorzystamy je zgodnie z przeznaczeniem.
Dodaj komentarz: