Sylabowe BAłwanki do nauki czytania metodą sylabową to nasza pierwsza pomoc vel zabawa do nauki sylab. Do tej pory z Alą czytałyśmy książeczki z serii “Kocham czytać” Jagody Cieszyńskiej oraz bawiłyśmy się głównie samogłoskami, imionami i szorstkimi literkami tworząc proste wyrazy. Ala sama z siebie zaczyna dzielić wyrazy na głoski oraz sylaby, więc pomyślałam, że to dobry pomysł na rozszerzenie naszych zabaw z sylabami. Mamy zimę i jedną z pierwszych sylab z książeczek “Kocham czytać” jest BA, więc uruchomiłyśmy produkcję bałwanków – 3 bałwanki wykonała Ala i 3 wykonałam ja korzystając z przygotowanego przeze mnie szablonu:

Szablon Sylabowe BAłwanki do ozdobienia

Szablon Sylabowe BAłwanki do ozdobienia

Początkowo chciałam wydrukować gotowe bałwanki, dla których także przygotowałam szablon:

Szablon Sylabowe BAłwanki

Szablon Sylabowe BAłwanki

Pomyślałam jednak, że ozdabiając je razem będziemy miały więcej zabawy i nie myliłam się, chociaż początki były trudne :)

Dla bałwanków przygotowałyśmy kolorowe kapelusze. To zadanie przypadło w udziale głównie mi, ale Ala także próbowała swoich sił w ich wycinaniu. Kapelusze odrysowałam z wyciętego bałwanka.

 

REKLAMA:

Styropianowy bałwan 17cm

No Description

Żeby bałwanki i kapelusze były bardziej trwałe, po wycięciu zalaminowałyśmy je i wycięłyśmy raz jeszcze. Dzięki temu możemy po nich pisać flamastrem, który następnie możemy zmyć. Co za tym idzie przy użyciu bałwanków będziemy mogły ćwiczyć nie tylko sylaby z “B”, ale także np. krótkie imiona, które bałwankom nadamy. Dzięki temu, że bałwanki są różne możemy się bawić w dopasowywanie kapeluszy do niepodpisanych bałwanków, ale ze słowną podpowiedzią typu – bałwanek o imieniu “BA” ma cztery czerwone guziki, w jakim kolorze jest jego kapelusz?

Na razie ćwiczyłyśmy dopasowywanie sylab “BA”, “BE”, “BI”, “BU”, “BY”, “BO” wypisanych na kapeluszach do bałwanków z podpisami.

Sylabowe BAłwanki przed ułożeniem

Sylabowe BAłwanki przed ułożeniem

Sylabowe BAłwanki pro ułożeniu

Sylabowe BAłwanki pro ułożeniu

Dodatkowo podlepiłyśmy pod bałwanki magnes 2mm, dzięki czemu możemy się nimi bawić na naszej tablicy magnetycznej wykonanej z odpowiedniej samoprzylepnej folii lub na lodówce. Taka grubość magnesu jest wystarczająca, żeby bałwanki i kapelusze trzymały się lodówki bezpośrednio, ale kapelusz przyczepiony do bałwanka niestety się nie trzyma, więc trzeba je zaczepiać nad bałwankami, ewentualnie posiłkować się mocniejszymi magnesami.

Kolejną sylabową zabawą będą RYby dla pingwinów, gdzie również udostępnię szablon do pobrania, więc zapraszam do nas ponownie wkrótce :)