Niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący, praktykujący, czy też nie, to jednak żyjemy w kraju, w którym tradycje chrześcijańskie są bardzo silne. Myślę więc,że warto wytłumaczyć dziecku dlaczego i jak obchodzimy Wielkanoc w Polsce.

Książki dla dzieci o Wielkanocy

W naszym domu przy okazji świąt kościelnych sięgam po 2 książki:

“Jest wiele wiar. O co pytają dzieci”

Jest wiele wiar. O co pytają dzieci Gilbert Monique Wyd. Czarna Owca

Cztery reportaże opisujące po kolei, jak wygląda dzień, tydzień, rok z życia chłopców i dziewczynek wychowanych w danej wierze: w katolicyzmie, islamie, protestantyzmie i judaizmie.

Ta książka pozwala mi w przystępny dla dzieci sposób wytłumaczyć dlaczego i jak obchodzimy w Polsce główne święta w tym Wielkanoc. Dodatkowo możemy sprawdzić, co i jak świętują wyznawcy innych religii, co uważam za bardzo kształcące. Może nie dla przedszkolaków, ale dzieci wczesnoszkolne i starsze na pewno na tym skorzystają, szczególnie jeśli w klasie dziecka faktycznie jest uczeń innego pochodzenia czy wyznania.

“Gdyby jajko mogło mówić”

Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści Renata Piątkowska ilus. Artur Nowicki wyd. BIS

Wyjątkowa książka o polskich zwyczajach i tradycjach wielkanocnych, bożonarodzeniowych i wielu innych autorstwa Renaty Piątkowskiej.

Tytuł tej książki zdecydowanie kojarzy się z Wielkanocą i choć faktycznie jest w niej opisana i wyjaśniona tradycja Prima Aprilis, Smingusa-Dyngusa czy zdobienia jajek, to znajdziemy w niej także opowiadania o Mikołajkach, Wigilii, Andrzejkach, Marzannie, Walentynkach i Sylwestrze. Jak widzicie opowiadań na cały rok, wiec nie dajcie się zwieść tytułowi, bo książka ta może być z Wami przez cały rok.

Palemki

Pod koniec postu, na tydzień przed Wielkanocą, chrześcijanie obchodzą Niedziele Palmowa na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Według Ewangelii tłumy witały go machając gałązkami oliwnymi, stad zwyczaj przygotowywania i święcenia palemek.

Do zrobienia palemek z dziećmi wystarczy długa wykałaczka i co tam akurat w domu macie: kolorowe papiery, krepina, tasiemki, druciki.

 

View this post on Instagram

 

Nasze palemki już gotowe :) od lewej: Krzysia (3 lata), Ali (5 lat) i moja ;) #niedzielapalmowa #wielkanoc #inspiracje #dladzieci

A post shared by Ania (@zakreconamama.pl) on

Koszyczek wielkanocny

O koszyczkach pisałam tutaj:

Koszyczek wielkanocny dla dzieci – co włożyć i jak ozdobić?

W powyższym wpisie znajdziecie do pobrania listę produktów, które wkładamy do koszyczka oraz sporo inspiracji na samodzielne przygotowanie koszyczka.

Nasz zeszłoroczny koszyczek przygotowany przez dzieci zgodnie z lista wyglądał tak:

A w tym roku dzieciaki zrobią swoje koszyczki z pianki kreatywnej:

Pisanki

Tradycyjnie

Do wykonania naszych pisanek wykorzystujemy zestaw do tradycyjnego zdobienia jajek, w którym mamy barwniki, wosk, specjalne pisaki i karty z inspiracjami.

Z naklejkami

Jak widać sprawdzają się także wiosenne naklejki z pianki.

Ozdobione masa Silk Clay

Bardzo podobało nam się także wykonanie dużej pisanki ze styropianowego jajka i masy Silk Clay.

Zabawa grafomotoryczna

Pisanki to także dobry pretekst do zabaw grafomotorycznych:

 

View this post on Instagram

 

Wielkanocna grafomotoryka :) #wielkanoc #dladzieci #naukaprzezzabawe #zabawyzdzieckiem #zamieńmodnenamądre

A post shared by Ania (@zakreconamama.pl) on

Pisanka wyklejona na płasko z plasteliny to świetny trening dla palców.

Rzeżucha

Rzeżucha to symbol odradzającego się życia.

Dodatkowo rzeżucha to pewniak. Posiana na wacie i podlana duża ilością wody, na pewno urośnie.

Kartki wielkanocne wykonane przez dzieci

Nie wiem, jak Wy, ale moim zdaniem zwyczaj wysyłania kartek pocztowych jest super :D W miarę możliwości na każde święta staramy się wysyłać kartki okolicznościowe do rodziny. Bywa i tak, ze nadajemy je ostatniego dnia, ale co poradzisz, jak nie poradzisz :)

Do stworzenia kartek można wykorzystać różnorodne wielkanocne zestawy kreatywne, ale najbardziej ucieszą kartki wykonane w jak największym stopniu samodzielnie.

Karki wielkanocne DIY dla dzieci

Do przygotowania kartek wielkanocnych w tym roku wykorzystaliśmy: Kartkę z bloku technicznego w formacie A4 rozcięłam na pół, a następnie każdą połówkę złożyłam jeszcze na pół. Na pierwszej stronie tak przygotowanej kartki odrysowałam jajko i je wycięłam. Przygotowany szablon dzieci malowały wewnątrz farbami lub wyklejały paskami z papieru kolorowego.

Kartki wielkanocne z kolorowych skorupek

Do wykonania kartki wielkanocnej z kolorowych skorupek potrzebne będą: barwniki do jajek, jajka ugotowane na twardo, biała lub kolorowa kartka z bloku technicznego (dość grubego, żeby się nie pofalowała od kleju), flamaster, coś do odrysowania konturu jajka, klej Wikol lub Magic, naklejki wielkanocne jako uzupełnienie. 1. Najpierw barwimy jajka.

Wielkanocne ozdoby – Jak zrobić z dziećmi w domu lub przedszkolu?

Ozdoby wielkanocne wykonane z masy solnej.

Wspólne gotowanie

Dzieciaki uwielbiają pomagać, jeśli tylko im na to pozwolimy. Gotowanie to dobry pretekst do wspólnej, pożytecznej zabawy.

Wielkanocne zabawy i eksperymenty

Szukanie jajek

Zabawa znana i lubiana. Wystarczy pochować dzieciakom jajeczka i prosić, żeby ich szukały. W jajkach mogą być zagadki lub zadania.

Eksperyment z jajkami

Dlaczego jedno jajko tonie a drugie nie? Kto wie? Do jednego słoiczka wsypcie cukier, a do drugiego sol i przekonajcie się sami :)