Zbliżają się wakacje. To dobry czas, aby trochę zwolnić tempa i spędzić więcej czasu razem z dziećmi i partnerem – w ciągu dnia na spacerach, wycieczkach, czy zwykłej, wspólnej zabawie na dworze, a wieczorem ułożyć razem puzzle czy zagrać w grę rodzinną. Gry rodzinne pozwalają nam się lepiej poznać i zbudować bliższą więź. W naszym domu testowaliśmy 2 takie gry. Może sprawdza się także u Was?

Pytaki

Pytaki to niezwykła gra rodzinna. Jej zasady są wyjątkowo proste, wiec rozpoczęcie gry nie wymaga długiego zgłębiania instrukcji. Gracze po kolei odpowiadają na wylosowane pytania. W zestawie jest 96 żetonów z pytaniami. Wśród żetonów są takie, które zawierają zadanie rzucenia kostka uczuć. To dodatkowo urozmaica rozgrywkę oraz młodszym uczestnikom gry (a być może także dorosłym) pozwala lepiej rozpoznawać i nazywać uczucia przedstawione na 6 kartach uczuć.

Według wydawcy w rozgrywce Pytaków może wziąć udział od 2 do 22, co właściwie oznacza, ze nie ma górnej granicy ilości graczy.  Gra Pytaki przeznaczona jest dla dzieci od 4 roku życia. Młodsze dzieci mogą brać mniej czynny udział w rozgrywce pomagając mamie lub rodzeństwu lub bawiąc się w pobliżu, bo jak być może zauważyliście, dzieci mimo ze nie słuchają to i tak wszystko słyszą – nawet z drugiego pokoju ;)

Celem gry Pytaki jest:

  • przede wszystkim przyjemne spędzenie czasu w gronie rodziny lub przyjaciol
  • oraz lepsze poznanie siebie nawzajem.

Dodatkowo cele gry to:

  • nauka rozpoznawania i nazywania uczuć,
  • ćwiczenie komunikacji, słuchania i opowiadania,
  • rozwijanie empatii,
  • ćwiczenie cierpliwości,
  • integracja międzypokoleniowa,
  • wspieranie nauki czytania, a nawet liczenia, jeśli zdecydujemy się na bardziej tradycyjny przebieg rozgrywki z użyciem pionka i kostki także dołączonych do zestawu.

 

Pytaki gra rodzinna

Pytaki to pierwsza w Polsce gra rodzinna dla każdego od lat 4 do 104.

Gra w Pytaki może zająć od kilku minut, jeśli potraktujemy ja jako sposób na zajęcie chwili wolnego czasu do kilku godzin, jeśli uczestnicy wyrażą taką chęć.

Ciekawskie zwierzaki

Gra rodzinna "Ciekawskie zwierzaki"

Jakiś czas temu, zgłosiłam nas na testerów gry rodzinnej opracowanej przez Olę, która prowadzi bloga mamologia.pl.

Gra rodzinna "Ciekawskie zwierzaki"Gra “Ciekawskie zwierzaki” ma bardzo podobne założenia, co Pytaki. Rożnica leży w samych pytaniach i formule gry, bo tutaj mamy planszę – z resztą bardzo atrakcyjną graficznie! Pytania opracowane przez Olę pozwoliły nam poznać się bliżej i porozmawiać choćby o naszych wymarzonych wakacjach, które zbliżają się wielkimi krokami.

Gra “Ciekawskie zwierzaki” jest darmowa i możecie ją pobrać z bloga Oli tutaj: mamologia.pl/ciekawskie-zwierzaki

Nasza wersja gry została wydrukowana przez Olę i dostarczona pocztą za co bardzo Oli dziękuję! Plansza jest na tyle solidna, że na pewno posłuży nam jeszcze nie raz.

Czy znacie jeszcze inne gry rodzinne?

Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzu :)