Kalendarze dla dzieci to prosty sposób na naukę nazw miesięcy, dni tygodnia czy pór roku. Poniżej przedstawiam kalendarze, które gościły lub nadal goszczą w naszym domu.

Kalendarz zrobiony z klocków

Kalendarze dla dzieci - Kalendarz zrobiony z klocków

Kalendarze dla dzieci – Kalendarz zrobiony z klocków

Tytułowy kalendarz zrobiony z klocków to moje ostatnie dzieło. Minimalistyczny, prosty w wykonaniu, a jednocześnie bardzo estetyczny. Będzie służył nie tylko jako pomoc w nauce miesięcy, ale także jako ozdoba pokoju. Można go uzupełnić także o dni tygodnia.

Kalendarze dla dzieci - Kalendarz zrobiony z klocków

Kalendarze dla dzieci – Kalendarz zrobiony z klocków

Nasz kalendarz wykonałam z drewnianych klocków, którymi dzieciaki już się nie bawią. To moja druga i nie ostatnia próba wskrzeszenia do życia tej klasycznej zabawki. O kolejnej próbie mam nadzieję napisać wkrótce, a o poprzedniej możesz przeczytać tutaj:

Drewniana kostka układanka logiczna DIY

Generalnie przygotowanie takiego kalendarza przy założeniu posiadania niepotrzebnych, drewnianych klocków nie jest czasochłonne. Na długich klockach wypisujemy (markerem do płyt, żeby napis się nie zmazał) nazwy miesięcy. U nas miesiące zimowe są na niebieskim klocku, wiosenne na zielonym, letnie na różowym, a jesienne na żółtym, żeby dodatkowo wprowadzić rozróżnienie na pory roku. Na sześcianach potrzebujemy wypisać cyfry od 0 do 9 oraz dodatkowe 1 i 2 przy czym 0 powinno być oddzielnie, żeby można je było zestawić z pozostałymi kostkami.

Kalendarze dla dzieci - Kalendarz zrobiony z klocków

Kalendarze dla dzieci – Kalendarz zrobiony z klocków

Pisząc po klockach warto podłożyć pod dłoń coś wysokości klocków – jest zdecydowanie wygodniej :)

Magnetyczne kalendarze dla dzieci

Kalendarze dla dzieci - Kalendarz magnetyczny

Kalendarze dla dzieci – Kalendarz magnetyczny

Magnetyczny kalendarz przedszkolaka jest z nami zdecydowanie najdłużej i trochę widać już na nim ząb czasu, ale dalej nam służy do nauki i do zabawy :)

Tygodniowy “kalendarz” pogodowy

Nasz kalendarz pogodowy pobrałam z bloga kreatywnewrota.pl  i wykonałam zgodnie z opisem. Nie można go traktować jako kalendarz w dosłownym znaczeniu, ale zdecydowanie jest to pomoc godna uwagi przy nauce dni tygodnia.

Wprowadzamy kalendarz pogody

Kalendarz zrywak

Kalendarze dla dzieci - Kalendarz zrywak

Kalendarze dla dzieci – Kalendarz zrywak

Kalendarz z wyrywanymi kartkami kupiłam ostatnio na nowy 2018 rok. Myślałam, że będziemy codziennie wyrywać kartkę i czytać ciekawostki, które są zamieszczone na odwrocie, ale jak wiadomo wyobrażenia znacznie różnią się od rzeczywistości, więc kalendarz leży i czeka aż ktoś co jakiś czas sobie o nim przypomni. Tak to wygląda u nas, ale być może u Was sprawdzi się lepiej.

Miesięczny kalendarz/planner (wielorazowego użytku)

Dotychczas korzystając ze strony timeanddate.com drukowałam kalendarz na każdy miesiąc i wieszałam go na lodówce obok kalendarza magnetycznego. Taki kalendarz ma tę przewagę, że łatwiej jest się na nim zorientować jaka jest dziś data. Myśmy magnesem oznaczali dzisiejszy dzień. Dodatkowo można na nim zapisać plany. Dzieci często z niego korzystają – zwłaszcza jeśli czekają na konkretne wydarzenie.

A teraz coś dla szczęśliwych posiadaczek laminatora :)

Kalendarze dla dzieci - Planner misięczny

Kalendarze dla dzieci – Planner misięczny

Zamiast co miesiąc drukować nowy kalendarz można raz wydrukować szablon kalendarza miesięcznego, zalaminować i pisać po nim do woli. Szablon pobierzesz stąd.

Otrzymuj najnowsze wpisy o książkach, grach i puzzlach oraz pomysły na zabawy dla dzieci jako pierwsza