Ala, moja dwuletnia córeczka, dotychczas często podbierała rodzicom siedziska z ich krzeseł i kładła na swoim, twierdząc, że jej krzesełko jest zimne. Mam nadzieję, że ten proceder pójdzie w niepamięć, ponieważ dzisiaj jej krzesełko zyskało własne, unikalne siedzisko.

Poniżej opis w kilku prostych krokach, jak uszyć siedzisko na krzesło dla dziecka z innego siedziska na krzesło normalnych wymiarów. Poniższy opis dotyczy siedziska na krzesełko dziecięce IKEA KRITTER, które zostało wykonane z siedziska BASICA INSPIRE zakupionego w Leroy Merlin za 13zł.

Mój wybór padł na konkretnie to siedzisko z kilku powodów. Poza jakże urokliwym, różowym kolorem, siedzisko cechuje brak przeszyć w wypełnieniu siedziska, a także możliwość łatwego usuwania zabrudzeń z materiału wierzchniego. Ponadto cena tego siedziska jest atrakcyjna, więc w razie pomyłki, z którą przy moim obecnym doświadczeniu w szyciu muszę się bardzo liczyć, strata finansowa nie byłaby duża.

1/ Rozprucie siedziska bazowego za pomocą prujaka

Rozprucie siedziska bazowego za pomocą prujaka

2/ Przycięcie materiału wierzchniego i wypełnienia do nowych, mniejszych wymiarów

Wypełnienie należy przyciąć do pożądanego ostatecznego wymiaru siedziska, czyli w większości wypadków pewnie będzie to wymiar siedziska krzesełka. W moim przypadku wynosi ono 27x26cm.

Materiał wierzchni mamy w dwóch częściach. Jedną z nich przycinamy do wymiaru wypełnienia siedziska dodając po 1cm na szew po każdej ze stron. W moim przypadku ta część ma wymiar 29x28cm. W drugiej części materiału dodatkowo uwzględniamy grubość wypełnienia dodając jego wartość po każdej ze stron. W moim przypadku grubość wypełnienia siedziska wynosi 2,5cm, więc wymiar drugiej części materiału wierzchniego wynosi 34x33cm.

Przycięcie materiału wierzchniego i wypełnienia do nowych, mniejszych wymiarów

3/ Zszycie i obcięcie rogów w drugiej, większej części materiału wierzchniego

Przy grubości wypełnienia 2,5cm rogi zszyłam około 3cm od krawędzi, pozostawiając pewien margines dla wypełnienia.

Należy pamiętać o wsadzeniu do przeszywanych rogów paseczków, które posłużą do przywiązania siedziska do krzesełka. Paseczki należy ulokować wewnątrz (od prawej strony) przeszywanego rogu. Przy siedziskach niekwadratowych trzeba dobrze określić, który z boków ma mieć wszyte na krańcach paseczki. U mnie był to dłuższy bok. Paseczki warto przeszyć dwukrotnie dla wzmocnienia.

Zszycie i obcięcie rogów w drugiej, większej części materiału wierzchniego

4/ Spięcie szpilkami obu części materiału wierzchniego prawa do prawej strony i zszycie ich

Spięcie szpilkami obu części materiału wierzchniego prawa do prawej strony i zszycie ich

Należy pozostawić otwór (najlepiej pośrodku tylnego boku), przez który po odwróceniu materiału na prawą stronę będzie można wsadzić wypełnienie.

Odwrócenie materiału z lewej na prawą stronę

5/ Wykańczanie

Odwrócenie materiału z lewej na prawą stronę, włożenie wypełnienia przez pozostawiony otwór, a następnie ręczne zaszycie tego otworu już na prawej stronie

Włożenie wypełnienia przez pozostawiony otwór, a następnie ręczne zaszycie tego otworu już na prawej stronie

Wszystkie szwy to szwy proste. Należy pamiętać o przeszyciu do tyłu na początku i końcu szwu.

Czas: około 3h
Koszt: 13zł