5 zabaw z magnetycznymi kształtami od firmy Alexander

Magnetyczne kształty polskiego producenta Alexander to wydatek rzędu 15zł, a jednocześnie wiele możliwości zabawy, co gwarantuje, że gra nie pójdzie w kąt po 10 minutach. Oczywiście poniższe propozycje zabaw z magnetycznymi kształtami sprawdzą się także w przypadku magnesów innych producentów. Ja zdecydowałam się na te, jak to w życiu bywa, przypadkowo, ale jestem zadowolona ze stosunku jakości do ceny.

1/ Swobodne układanie

Magnetyczne kształty - swobodne układanie

Magnetyczne kształty – swobodne układanie

Ameryki nie odkryję, jeśli jako pierwszą zabawę zaproponuję swobodne układanie magnesów, aczkolwiek jest to celowe. Dziecko dopiero co powypychało te ponad sto magnesów i chce się nimi nacieszyć, a nie od razu działać w jakiś bardziej uporządkowany sposób i to jeszcze z inicjatywy dorosłego. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby podczas takiego układania wspólnie ponazywać kształty i kolory.

2/ Odwzorowywanie

Po tym jak razem z dzieckiem daliśmy się ponieść spontanicznej radości układania, możemy zaproponować dziecku, aby spróbowało odwzorować to, co my ułożyliśmy. Potem możemy się zmienić i dziecko układa dom, robota czy traktor, który my mamy za zadanie odwzorować.

Magnetyczne kształty - odwzorowywanie

Magnetyczne kształty – odwzorowywanie

Zabawę w odwzorowanie można też sobie nieco utrudnić. Rodzin lub dziecko układa prosty kształt tak, żeby druga osoba go nie widziała, a potem słowami opisuje to co powstało, żeby druga osoba mogła to odtworzyć.

3/ Zbiory

Wybieramy jeden kształt (który występuje w różnych kolorach) i kolor (który pojawia się na wybranym wcześniej kształcie i innych). U nas są to trójkąty i kolor czerwony, ale to nie jedyny dostępny układ.

This slideshow requires JavaScript.

Jeśli pracujemy na tablicy magnetycznej, po której można pisać, to rysujemy dwa nachodzące na siebie koła. Po naszej tablicy teoretycznie można pisać, ale zbiory utworzyłam z patyczków WikkiStix.

Umieszczamy trójkąty w jednym zbiorze, a czerwone kształty w drugim. Czerwone trójkąty umieszczamy razem z dzieckiem w części wspólnej.

Z młodszymi dziećmi można uprościć zabawę i ograniczyć się do sortowania magnesów po kształcie czy kolorze.

4/ Uzupełnianie kształtów

Po otwarciu pudełka, przy wypychaniu magnesów niech Was nie pokusi, żeby wyrzucić ramkę. Pewnie też tak macie, że zanim coś wyrzucicie to zastanawiacie się, czy z dzieckiem nie możecie tego do czegoś wykorzystać, tym razem się udało (w przeciwieństwie do masy innych “przydasiów”, które zalegają po szafach :P).

Magnetyczne kształty - uzupełnianie kształtów

Magnetyczne kształty – uzupełnianie kształtów

Ramka może po pierwsze posłużyć podczas swobodnego układania. Po drugie można ją ponownie uzupełnić magnesami, co wcale nie jest takie łatwe i wymaga, żeby trochę pokombinować.

5/ Układanie szeregów

Magnesów w zestawie jest na tyle dużo, że spokojnie można skomponować kilka szeregów dwu-, trzy- czy nawet cztero-elementowych i pobawić się w ich uzupełnianie.

Magnetyczne kształty - układanie szeregów

Magnetyczne kształty – układanie szeregów
Jak jeszcze można wykorzystać magnetyczne kształty? Jeśli macie pomysł, koniecznie podzielcie się nim w komentarzu. Ala, Krzyś, a szczególnie ja będziemy zobowiązani za te dodatkowe minuty zabawy :)

← Previous post

Next post →

2 Comments

  1. Super propozycje (y) pomyślę nad innymi i dam znać :P

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.