Zainspirowana wpisem o zabawie w myszki i kota na blogu Nauka Domowa postanowiłam razem z Alą wykonać podobne ćwiczenia. Z tych samych materiałów wybrałam to, co moim zdaniem było na miarę Ali 2 i pół rocznych możliwości. I tak:

1/ Do słoika głodnego kotka Ala wkładała wskazaną (od jeden do trzech/czterech, bo tyle na razie mamy opanowane) liczbę myszek danego koloru

Alę na prawdę wciągnęło to udawane “karmienie” bardzo głodnego kotka. Może to za sprawą doświadczenia w karmieniu bardzo głodnej gąsienicy -> KLIK. Gdy na stole zostało jeszcze kilka niewrzuconych do słoika myszek, a ja chciałam już kończyć, Ala zadecydowała, że kotek musi dostać je wszystkie :)

REKLAMA:

Ojej! Komplet. Komiksy do aktywnego czytania

Zestaw wyjątkowych komisów do aktywnego czytania o przygodach kota Czarusia.

2/ Malowanie myszek na kolor, który myszka sobie wybrała

myszki-kolory

To zadanie także przypadło Ali do gustu. Najpierw z pudełka z farbami wyjęła kubeczki z odpowiednimi farbami i poustawiała na obrazkach. Potem przelałyśmy farby na paletę i malowałyśmy.

3/ Mieszanie kolorów według wzoru

Na to ćwiczenie chyba dla nas za wcześnie. Ala zamiast mieszać farby wolała malować po rysunku z wzorem. Ostatecznie z połączenia farb nawet wyłaniały się docelowe kolory.

4/ Składanie dwu-elementowych puzzli i klejenie

myszki-puzzle

Ala bez problemu znajdywała parę. Z klejeniem też szło nam całkiem nieźle. Chyba spodobała jej się idea, że myszka musi być w komplecie, żeby sprawnie uciekać przed kotem ;)

5A/ Układanie od największej do najmniejszej myszki

myszki-male-duze

Generalnie rozróżnianie, która myszka jest większa, a która mniejsza nie stanowiło dla Ali problemu, ale układanie wszystkich w kolejności jej nie pasowało.

5B/ Szukanie myszek na podstawie wskazówek

Za to pasowało jej, gdy mama schowała myszki po domu, a Ala musiała na podstawie wskazówki znaleźć kryjówkę myszki.

6/ Cięcie po linii / Rysowanie po linii

Z cięciem nie idzie nam na razie najlepiej, więc poprzestałyśmy na narysowaniu linii.

7/ Rysowanie po kropkach

myszki-ksztalty

Ala początkowo wolała zamiast rysować po kropeczkach łączyć linią dwa takie same wzory. Po naprowadzeniu na to, co trzeba z kropeczkami zrobić, szło jej już całkiem dobrze.

8/ Gra, która myszka szybciej dotrze do końca kartki (norki)

myszki-gra

Oj, tu zdecydowanie zamiast rywalizacji między myszkami, Ali po prostu podobało się rzucanie kostką.

Podobną grę tym razem mojego autorstwa znajdziecie we wpisie o dniu niedźwiedzia.

9/ Zabawa w kota

Na podłodze rozłożyłam kolorowe myszki. Gdy muzyka grała, Ala, udająca kota, szykowała się do polowania na jedną z myszek. Gdy muzyka przestawała grać, Ala mogła zapolować na myszkę w kolorze, który wskazałam. Zabawa bardzo się Ali spodobała, ale muzykę miałyśmy średnio dobraną. Myślę, że mogłaby się tu sprawdzić piosenka: Janusz Radek – Kot. Na dodatek zabawa ta była ostatnią i trochę dawała się we znaki chęć zabawy swobodnej.