Zaczarowana zagroda – pomysły na zabawy do książki

Zaczarowana zagroda Book Cover Zaczarowana zagroda
Alina i Czesław Centkiewiczowie
Wydawnictwo Nasza Księgarnia
2016
20 x 25 cm , oprawa miękka
32
Agnieszka Żelewska
5+

Co nam się podobało: połączenie fabularnej opowieści z faktami o pingwinach i pracy polarników

Książka dla dzieci “Zaczarowana zagroda” autorstwa Centkiewiczów wpadła nam w ręce w momencie, kiedy mieszkaliśmy w Legionowie. Ma to znaczenie o tyle, że to właśnie z Legionowa wyruszyła pierwsza polska wyprawa polarna, której kierownikiem był Czesław Centkiewicz.

Wśród dokumentów związanych z legionowskimi śladami Czesława Centkiewicza, zwraca uwagę zaświadczenie dr. inż. J. Lugeona, dyrektora Państwowego Instytutu Meteorologicznego, potwierdzające iż w lipcu 1932 r. Centkiewicz był kierownikiem I Polskiej Wyprawy Polarnej na Wyspę Niedźwiedzią. 13-miesięczna wyprawa, która wyruszyła z Legionowa zaowocowała nie tylko ważnymi obserwacjami naukowymi, ale także głośną książką „Wyspa mgieł i wichrów”. Cz. Centkiewicz wskazuje w niej Legionowo (wówczas Jabłonnę), jako główne miejsce przygotowań do wyprawy polarnej.
Źródło: http://www.miejscowa.pl/2012/09/28/legionowski-slad-centkiewiczow/

“Zaczarowana zagroda” stare vs nowe wydanie

Osobiście książkę “Zaczarowana zagroda” pamiętam z dzieciństwa w zupełnie innej szacie graficznej. Wówczas historia sprytnych pingwinów mnie nie zainteresowała, ale składam to na karb dziecięcego roztrzepania i gorzej sformatowanego tekstu. “Zaczarowana zagroda” wydania Naszej Księgarni ma większy , ale nadal poręczny format, czcionka jest duża, a tekst opowiadania rozbity jest na  więcej stron, które są dodatkowo bardzo ładnie zilustrowane.

Pomysły na zabawy do książki “Zaczarowana zagroda”

Szczęśliwie tym razem książka Centkiewiczów zagościła w naszym domu na dłużej. Jest ona ciakwą pozycją dla dzieci zarówno pod względem fabuły, jak i możliwości poszerzenia lektury o zabawy z nią związane.

Pingolo gra pamięciowa dla dzieci

Gra pamięciowa dla dzieci Pingolo z wysokiej jakości figurkami pingwinów od Foxgames.

Budowa zaczarowanej zagrody

Nasza pierwsza propozycja zabawy do książki to budowa własnej zaczarowanej zagrody. Wystarczy przygotować z dziećmi kostki lodu i próbować je łączyć przy pomocy pędzelka lub pipety i ciepłej wody. Dla urozmaicenia kostki lodu można zabarwić farbkami lub przygotować kostki w innych kształtach. Można także urządzić zawody, komu uda się zbudować wyższą lodową wieżę.

Pingwinki z jajka kinder

Zaczarowana zagroda potrzebuje mieszkańców, dlatego proponujemy Wam także zrobienie całego stada pingwinów z zalegających w domu jajek po kinderkach.

Wystarczy czarna i biała farba, nosek i nóżki można zrobić z żółtej pianki kreatywnej, a na oczka wykorzystać – ruchome oczka. Do środka jajka warto włożyć kulkę plasteliny, żeby pingin był bardziej stabilny, a jak Wam się uda to może nawet powstanie pingwinia wańka wstańka.

Inne pomysły na zabawy związane z pingwinami znajdziecie tutaj:

Dzień Wiedzy o Pingwinach w naszym wydaniu

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Nasza Księgarnia pięknie wydaje książki. Ta to potwierdza ;)

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.