Panna Kreseczka w naszym domu

Panna Kreseczka Book Cover Panna Kreseczka
Wanda Chotomska
Muza
A4, twarda
Bohdan Butenko

Zaczęło się niewinnie…

Nasza przygoda z Panną Kreseczką zaczęła się bodajże we wrześniu. Zostałyśmy z Alą zaproszone, aby wspólnie z grupą przedszkolną wybrać się na przedstawienie o Pannie Kreseczce do teatru Lalka w Warszawie. Niestety wówczas nie mogłyśmy skorzystać z zaproszenia, ale postanowiłam, że na przedstawienie pójdziemy w innym terminie, tylko wcześniej poznamy książkową Pannę Kreseczkę. W naszej legionowskiej bibliotece książkę oczywiście znalazłyśmy i wypożyczyłyśmy. Ali bardzo spodobały się przygody Panny Kreseczki i mi również. Tekst autorstwa Pani Wandy Chotomskiej jest w moim odczuciu rewelacyjny. Bardzo fajne rymy, które sprawiają, że Ala zapamiętuje dużą część tekstu i dopowiada na przykład ostatnie słowa wersów. Jedna historia Panny Kreseczki płynnie przechodzi w drugą, a jednak znajdujemy momenty, gdzie możemy się zatrzymać w lekturze i dokończyć następnego dnia. Historia jest dość długa i dlatego dzielimy ją sobie na mniejsze.

panna kreseczka diy

Przedstawienie o Pannie Kreseczce

Widać nie tylko nam tekst się bardzo spodobał, ponieważ tak jak wspomniałam ta wyjątkowa książka dla dzieci została wystawiona na deskach teatru. Zgodnie z naszym postanowieniem wybrałyśmy się na to przedstawienie. Przed przedstawieniem Ala przygotowała rysunek dla aktorów przedstawiający Pannę Kreseczkę, który przekazałyśmy obsłudze po przedstawieniu. Samo przedstawienie było rewelacyjne. Bardzo dobrze dobrane fragmenty, trafnie przełożone z tekstu pisanego na sztukę teatralną, przedstawienie było odpowiednio długie, jak na możliwości dzieci. Podobało mi się połączenie gry aktorskiej z efektami uzyskanymi za pomocą rzutnika. Bardzo miłym akcentem była rozmowa telefoniczna z Panią Wandą Chotomską na koniec przedstawienia. Przesłanie mówiące o tym, jak ważna jest rodzina bardzo przypadło mi do gustu i było nawet bardziej podkreślone niż w książce.

Jeśli już musiałabym zwrócić uwagę na jakiś mankament przedstawienia, to byłby to fragment, gdy dzwoni telefon (wtedy jeszcze nie wiemy, że to Pani Wanda Chotomska), a jeden z aktorów mówi, że boi się odebrać, bo to może Urząd Skarbowy. Uważam, że taka dygresja niezrozumiała dla dzieci była niepotrzebna. Czytając przed przedstawieniem recenzje bardzo spodobało mi się stwierdzenie, że w przedstawieniu nie puszcza się na siłę oka do dorosłych, przez co jest ono w całości zrozumiałe dla dzieci i tak właśnie jest, poza tym jednym nawiązaniem.

Niezdecydowanym mogę jednak z czystym sumieniem przedstawienie gorąco zarekomendować. Dla dzieci na pewno dużym wydarzeniem będzie już sama wyprawa do teatru, szczególnie takiego, którego siedziba mieści się w Pałacu Kultury. Ala od kiedy zobaczyła pięknie podświetlony Pałac Kultury prosi nas, aby razem z nią budować go z kloców.

palac-kultury-duplo

Panna Kreseczka DIY

Jak widać na jednym ze zdjęć nasza przygoda z Panną Kreseczką nie skończyła się na przeczytaniu książki i obejrzeniu przedstawienia. Chciałyśmy z Alą mieć własną Pannę Kreseczkę, którą zrobiłyśmy z kartonu. Wycięłyśmy ręce, nogi oraz tułów i połączyłyśmy je ze sobą nitami do kartonu ze sklepu pepito.pl. Głowę przymocowałyśmy za pomocą kredki i mocnej taśmy klejącej, żeby uzyskać efekt odpowiednio długiej szyi. Naszej Pannie Kreseczce ewidentnie brakuje ośmiu włosów, ale są plany, aby je dorobić z drucików kreatywnych i wówczas Panna Kreseczka zyska również czerwoną kokardę. Nasza Panna Kreseczka straciła już dla nas głowę, ale na szczęście ją odzyskała, więc jest szansa, że kompletna doczeka się i włosów.

Książka z dedykacją

Akurat nasza fascynacja Panną Kreseczką zbiegła się w czasie z Ali urodzinami, stąd także pomysł, aby podarować Ali książkę o Pannie Kreseczce na własność. To, co mnie pozytywnie zaskoczyło, a czego nie zauważyłam przy okazji lektury książki z biblioteki, to bardzo miła w dotyku twarda oprawa książki. Dodatkowo dzięki możliwości jaką oferuje sklep miniavanti.pl nasza książka zawiera dedykację od autorki. Trochę liczę na to, że Ala zachowa tę książkę i jak dorośnie będzie ją czytała swoim dzieciom miło wspominając swoje zabawy z mamą.

panna kreseczka z dedykacja

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Nie znamyt kreseczki ale chyba najwyższy czas ją poznać:) zwłaszcza, że jesteśmy molami książkowymi :)

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.