Kosmos dla dzieci – książki, puzzle, pomoce edukacyjne, zabawy

Zestaw kosmiczne puzzle i książka dla dzieci

Zestaw kosmiczne puzzle i książka dla dzieci

Kosmos dla dzieci jest tematem bardzo ciekawym, ale jednocześnie dość abstrakcyjnym. Odpowiednio dobrane książki, puzzle, pomoce edukacyjne, czy wspólne zabawy są jednak w stanie pomóc dzieciom go zrozumieć.

Poniżej nasza lista materiałów, które wspierały/ją nas w odkrywaniu z dziećmi kosmosu. Główny nacisk w tej naszej kosmicznej podróży kładziemy na naszą planetę, Księżyc, Słońce, zależności między nimi oraz pozostałe planety Układu Słonecznego.

Ruch obrotowy Ziemi – czyli zmiana dzień/noc

Aby zobrazować dzieciom zmianę między dniem a nocą, proponuję Wam bardzo prosty eksperyment. Wystarczy piłka (najlepiej jednokolorowa, trochę większa), źródło światła takie jak latarka czy lampa nocna lub biurkowa oraz ciemne pomieszczenie – łazienka nada się idealnie. Do piłki w jednym miejscu można przyczepić wycięte z papieru ludziki.

Aby zobrazować dzieciom zmianę między dniem a nocą, zamykamy się z nimi w łazience i świecimy latarką na piłkę, którą obracamy w rękach. Tam gdzie piłka (nasza Ziemia) jest jasna – jest dzień, a tam gdzie ciemna – noc.

Ruch obiegowy Ziemi – czyli pory roku

Aby zobrazować małym dzieciom ruch obiegowy Ziemi wokół Słońca, prosimy dziecko, aby stanęło nieruchomo – w końcu jest Słońcem naszego życia :D – a my obracamy się wokół niego i jednocześnie wokół własnej osi. Ruch obiegowy mamy zobrazowany, ale co z porami roku, które z niego wynikają, ale nie są tak jednoznaczne jak dzień i noc, bo należałoby jeszcze wspomnieć o nachyleniu Ziemi…

Myśmy nasze eksperymenty realizowali jak Ala miała 4, a Krzyś 2 lata. Na tamten moment nie wchodziłam w szczegóły o nachyleniu osi Ziemi za to posiłkowałam się książkami i puzzlami o porach roku, żeby zwrócić ich uwagę na zróżnicowanie i cykliczność pór roku, a jednocześnie powiązać je z ruchem obrotowym Ziemi. Jak dzieci podrosną na pewno uzupełnimy eksperymenty o kolejne aspekty.

Kosmiczne puzzle i książka dla dzieci “Poznaję Układ Słoneczny”

Nasze eksperymenty oraz książka dla dzieci autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej pt. “Spacerkiem przez rok” zainspirowały mnie do stworzenia kosmicznych puzzli oraz książki dla dzieci “Poznaję Układ Słoneczny”.

Kosmiczne puzzle - Ilustracja

Kosmiczne puzzle – Ilustracja

Dwa lata zajęło mi, aby pomysł przeszedł w fazę realizacji, ale małymi kroczkami zbliżam się do jego finalizacji :) Obecnie w serwisie PolaPotrafi wraz z wyjątkowymi kobietami, które wsparły mnie w realizacji tego pomysłu, zbieramy na wydruk puzzli i książki, aby na Święta trafiły one w nasze i mam nadzieję również Wasze ręce. Gorąco zachęcam Was do wsparcia tego projektu tutaj:

 

https://polakpotrafi.pl/projekt/kosmiczne-puzzle

 

Zestaw kosmiczne puzzle i książka "Poznaję Układ Słoneczny"

Zestaw kosmiczne puzzle i książka “Poznaję Układ Słoneczny”

Książka dla dzieci "Poznaję Układ Słoneczny" - Rozkładówka 1

Książka dla dzieci “Poznaję Układ Słoneczny” – Rozkładówka 2

Książka dla dzieci "Poznaję Układ Słoneczny" - Rozkładówka 1

Książka dla dzieci “Poznaję Układ Słoneczny” – Rozkładówka 1

Książka dla dzieci "Poznaję Układ Słoneczny" - Okładka

Książka dla dzieci “Poznaję Układ Słoneczny” – Okładka

 

Mam nadzieję, że zajrzeliście pod powyższy link, a teraz cała lista innych także bardzo ciekawych kosmicznych propozycji dla dzieci, które przewinęły się przez nasze ręce.

Książki o kosmosie dla dzieci

"Tu jesteśmy" wyd. Dwie Siostry

“tu jesteśmy” Aleksandra i Daniel Mizielińscy wyd. Dwie Siostry

Książka popularnych autorów o różnych zakątkach kosmosu. To, co mi najbardziej przypadło do gustu to zadanie typu “Zrób to sam”, które podopowiada jak samodzielnie wykonać Układ Słoneczny, ale nie taki do zawieszenia, a taki, który faktycznie oddaje wielkości i odległości między planetami.

This slideshow requires JavaScript.

“Profesor Astrokot odkrywa kosmos” wyd. Entliczek

Książka utrzymana w podobnej konwencji, co “tu jesteśmy”. Dużo ciekawostek w atrakcyjnej szacie graficznej. Przejrzysta prezentacja planet Układu Słonecznego.

 

 

This slideshow requires JavaScript.

“Armstrong. Niezwykła mysia wyprawa na księżyc” wyd. Wilga

Osobiście uwielbiam książki dla dzieci, które w fabularny sposób przedstawiają autentyczne historie i zagadnienia. W tej książce mysz, podobnie, jak kiedyś człowiek, marzy o podróży na księżyc. Ostatecznie wykonuje ten mały krok dla myszy, a wielki dla ludzkości :)

 

Ale kosmos! : wszystko o planetach, gwiazdach i rakietach” wyd. Jedność

Zbiór pytań i odpowiedzi głównie o Układzie Słonecznym, ale także o dalszych jego zakamarkach. Zajrzyj do środka książki tutaj.

 

 

 

“Jak to działa? Kosmos.” wyd. SBM

Książka zawiera odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań dotyczących planet, gwiazd czy konstelacji. W sposób jasny i prosty wyjaśniamy to, co z pozoru skomplikowane. Pomagają w tym zabawne ilustracje.

 

“Pixi Ja wiem! Podbój księżyca” wyd. Media Rodzina

Książeczka z serii, którą osobiście bardzo lubię z kilku powodów:

1/ poręczny format,
2/ ciekawa i przystępna zawartość,
3/ bardzo dobra cena.

Mały format z wielką zawartością :)

 

“Mam przyjaciela kosmonautę” wyd. Media Rodzina

Książka “Mam przyjaciela kosmonautę” z naszej ulubionej serii “Mądra Mysz” zabierze dzieci w prawdziwą kosmiczną podróż.

Puzzle o kosmosie dla dzieci

Puzzle “Discover Space” z figurkami od Crocodile Creek

This slideshow requires JavaScript.

To co mi się w tych puzzlach spodobało najbardziej, to dołączone do nich kartonowe figurki przedstawiające między innymi planety Układu Słonecznego.

Ze względu na ilość elementów, puzzle raczej dla starszaków.

Edukacyjne puzzle “Układ Słoneczny” od Trefl

This slideshow requires JavaScript.

Temat Układu Słonecznego w wydaniu najpopularniejszego polskiego producenta puzzli. Ilustracja ładna, cena przystępna. Puzzle teoretycznie dla dzieci 6+, ale myślę, że dla młodszych fanów układania też mogą być, chociaż mają dużo niebieskiego, z czym jak wiemy zawsze jest najtrudniej ;) 100 elementów po ułożeniu utworzy dość pokaźny obrazek o wymiarach 60 x 40 cm. Puzzle mają nieregularny kształt, te przedstawiające planety – mają kształt planet, a z tyłu są wzbogacone ciekawostką o planecie.

REKLAMA:

Puzzle drewniane “Ale kosmos” Stuka Puka

Puzzle drewniane “Ale kosmos” dla małych odkrywców Kosmosu od Stuka Puka.

Puzzle “Układ Słoneczny” od Xplore Team

This slideshow requires JavaScript.

Puzzle od CzuCzu w ramach nowego projektu Xplore Team to jak większość puzzli tego producenta gwarancja dobrej jakości i estetyczna ilustracja. Dla mnie trochę zbyt ciemne i za dużo informacji na raz, ale także dołączyły do naszej kosmicznej kolekcji.

Puzzle i książeczka od Lisciani

This slideshow requires JavaScript.

Uwielbiam łączenie książki z puzzlami czy pracami plastycznymi, ale niestety ten komplet nie prezentuje się najlepiej. Książka typowo encyklopedyczna a puzzle i opakowanie średniej jakości.

Inne pomoce edukacyjne dla dzieci

Zestaw DIY “Układ Słoneczny. Planetarium” od 4M

This slideshow requires JavaScript.

Zdecydowanie polecam. Miałam obawy, czy to dobry wybór dla 4-latka i 6-latki, ale jak to mówią do odważnych świat należy :) Dzieciakom udało się wykonać makietę Układu Słonecznego bez mojej większej pomocy.

Kolorowanka z serii “Maluję i opowiadam” pt. “Kosmiczna podróż”

Seria “Maluję i opowiadam” od wydawnictwa Adamada to połączenie opowiadania, ćwiczeń do tekstu, zabawy “Znajdź na obrazku” i kolorowanki.

Zestaw plastyczny od Tiger Tribe – “Neonowy kosmos”

This slideshow requires JavaScript.

Ten zestaw stawia mniejszy nacisk na edukację, a bardziej na rozbudzenie ciekawości i zachęcenie do malowania. Myślę, że sprawdzi się jako zabawa dla dzieci, które interesują się kosmosem, ale są mniej zainteresowane malowaniem, po to, żeby pokazać im, że malowanie też może być fajne :)

Pomysły na zabawy/wyjścia

Własny Układ Słoneczny

Zainspirowani zestawem 4M zaczęliśmy tworzyć własny układ słoneczny. Póki co mamy Słońce i Marsa i powoli będziemy go uzupełniać o kolejne planety. Myśmy wykorzystali najprostszą metodę – malowanie farbami plakatowymi, ale efekt jest dość ładny. Można także wykorzystać kule styropianowe i zrobić model 3D.

Wyjście do planetarium

Dla fanów kosmosu i mieszkańców Warszawy dobrym pomysłem na zgłębienie tematu, a jednocześnie miłe spędzenie czasu razem jest wyjście do planetarium w Centrum Nauki Kopernik. Myśmy wybrali się na pokaz “Pod jednym niebiem” Dzieciakom się bardzo podobało. Mi z resztą też :)

← Previous post

Next post →

1 Comment

  1. Puzzle od Trefl są super. My mamy drewniane ze StukaPuka- są genialne!

Dodaj komentarz:

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.